Dna moczanowa

Dna moczanowa to schorzenie wywołane nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego. Zmiany skupiają się przede wszystkim w obrębie stawów, dużo częściej dotykają mężczyzn. Szczególnie tych, którzy ukończyli czterdziesty rok życia, nie odżywiają się prawidłowo i cierpią na jedną z chorób cywilizacyjnych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kwas moczowy to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Bezpieczne dla człowieka stężenie nie powinno przekraczać 1200 mg. Znaczny wzrost, określany w medycynie terminem hiperurykemii (nawet kilkunastokrotny) tej substancji może, ale nie musi być bezpośrednią przyczyną dny moczanowej. Schorzenia rozwija się dopiero w momencie gdy nadmiar kwasu moczowego, który powinien zostać usunięty przez drogi moczowe z organizmu, zaczyna się krystalizować i odkładać w obrębie stawów. Sprzyja to powstawaniu stanu zapalnego będącego jednym z pierwszych objawów dny.

Dna moczanowa diagnozowana przede wszystkim u mężczyzn chorujących na cukrzycę. Czasem diagnozowana jest u osób z białaczką , czerwonką prawdziwą czy niedokrwistością hemolityczną (tzw. dna moczanowa wtórna). Schorzenie bywa także powiązane z upośledzeniem układu wydalniczego, który nie potrafi oczyścić organizmu z nadmiaru kwasu moczowego.

Dna moczowa: Objawy

Choroba, mimo podwyższonej wartości kwasu moczowego, może przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Pierwsze niepokojące objawy jak bóle stawów czy gorączka, ogólne osłabienie zazwyczaj pojawiają się po spożyciu zbyt obfitego posiłku połączonego z piciem alkoholu. Atak choroby bywa poprzedzony zbyt dużym wysiłkiem fizycznym lub związany z przyjmowanymi lekami. Objawy najczęściej pojawiają się rano, zupełnie niespodziewanie i ustępują samoistnie po upływie 3 tygodni.

W zależności od stawu, w którym pojawi się ból dnę moczanową dzieli się na:

- podagrę - zajęty zostaje staw śródstopno-paliczkowy

- chiragrę - to stan zapalny jednego ze stawów ręki

- gonagrę - dolegliwości skupiają się w obrębie stawu kolanowego

- omagrę - dotyka staw barkowy

Mimo że u większości chorych zmiany obejmują tylko jeden staw to może się zdarzyć, że kryształki kwasu obecne będą i będą wywoływać dolegliwości bólowe w kilku stawach naraz. Zignorowanie pierwszych zmian w organizmie prowadzi do tworzenia się podskórnych guzków, ubytków kostnych oraz rozwój kamicy moczowej lub nefropatii (ta jednak diagnozowana jest dużo rzadziej).

Dna moczowa: Diagnoza

Wywiad z pacjentem oraz badania laboratoryjne to pierwsze etapy przy stawianiu rozpoznania. Ponieważ znaczny wzrost kwasu moczowego w próbce krwi nie jest wiążący i jednoznaczny, ostateczne potwierdzenie daje obecność kryształków kwasu w płynie stawowym. Dodatkowo wykonuje się RTG danego stawu, co pozwala określić i ocenić skalę zmian.

Dna moczowa: Leczenie

Walka z chorobą powinna odbywać się na kilku płaszczyznach. Obok przyjmowania dużej ilości płynów, w tym naparów z ziół (skrzypu, lubczyka, mniszka lekarskiego czy mącznicy) stosuje się odpowiednią dietę. Dieta powinna być uboga w produkty zawierające puryny, czyli wątróbkę, śledzie , kakao, czekoladę, kawę i orzechy a bogata w nabiał, warzywa i owoce. Konieczna jest fizykoterapia, która pomaga złagodzić dolegliwości bólowe oraz wzmocnić stawy. Chorzy nie powinni rezygnować z aktywności fizycznej , jest ona szczególnie ważna u osób otyłych lub ze znaczną nadwagą.

Czasem, jeśli złogi kwasu są wyjątkowo duże wykonuje się tzw. litotrypsję. Zabieg ten pozwala rozbić kryształki przez co łatwiej są one usuwane z organizmu.

Czytaj także:

Roponercze

Choroba Haglunda - Severa (Osteonecrosis)

Dysplazja włóknista kości

Choroba Osgood - Schlattera

Zespoły nadmiernej wiotkości (Elastopatia)

Więcej o: