Odczyn Waalera-Rosego

Metod diagnostycznych pozwalających rozpoznać bądź wykluczyć choroby immunologiczne jest kilka. Jedną z nich jest oznaczenie tzw. odczynu Waalera-Rosego. Jego wykonanie zlecane jest u pacjentów z podejrzeniem reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Reumatoidalne zapalenie stawów to trudna w leczeniu, postępująca choroba reumatyczna mająca podłoże immunologiczne. Rozwijające się w stawach zmiany niejednokrotnie prowadzą do osteoporozy, licznych nadżerek a w konsekwencji do całkowitego zaniku mięśni (więcej o chorobie, jej objawach, rozpoznaniu oraz leczeniu przeczytasz tutaj ).

Na czym polega badanie?

Dowodem, który nie pozostawia wątpliwości przy podejrzeniu tej specyficznej choroby stawów jest czynnik reumatoidalny. To rodzaj autoprzeciwciała, które uszkadza immunoglobuliny typu IgG . Aby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć jego obecność należy oznaczyć tzw. odczyn Waalera-Rosego. Obok próbki krwi pobranej od pacjenta (czasem materiałem do badania jest płyn stawowy, pochodzący z jamy opłucnej lub osierdzia) potrzebne są baranie krwinki oraz pochodzące od królika IgG. Jeśli w pobranym materiale znajduje się decydujący o chorobie czynnik wszystkie komórki połączą się (wynik badania jest dodatni) tworząc duże cząsteczki.

Kiedy należy badać odczyn Waalera-Rosego?

Mimo że w niemal 80 proc. przypadków pozytywny wynika badania potwierdza reumatoidalne zapalenie stawów to bywa związany z innymi chorobami stawów. Czynnik reumatoidalny aktywuje się u także u pacjentów z:

- toczniem rumieniowatym układowym

- zespołem Sjogrena

- twardziną układową

- mieszaną chorobą tkanki łącznej

- zapaleniem wielomięśniowym i skórno-mięśniowym

- krioglobulinemią

Dużo rzadziej wystąpienie w surowicy czynnika reumatoidalnego wywołane jest obecnością choroby nie mającej związku ze stawami. Wśród tej grupy chorób znajdują się m.in.:

- niektóre choroby wątroby (np. przewlekłe zapalenia)

- przewlekłe schorzenia płuc

- niektóre nowotwory, szczególnie te pochodzenia limfatycznego

- choroby zakaźne wirusowe (np. HIV, mononukleoza zakaźna lub grypa) oraz bakteryjne (m.in. gruźlica, trąd, kiła), czasem pojawia się przy schorzeniach pasożytniczych tj. malarii czy filariozie.

Czynnik reumatoidalny może wystąpić u zupełnie zdrowej osoby, a jego wartość rośnie wraz z wiekiem.

Czytaj także:

Okresowa puchlina stawów (Nawracająca puchlina stawów)

Osteoporoza częściej prowadzi do niepełnosprawności, niż nowotwory

Choroba Freiberga - Kohlera II (II jałowa martwica kości)

Jałowa martwica kości

Kostniakochrzestniakowatość (Osteochondromatosis)

Więcej o: