Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Reumatoidalne zapalenie stawów to trudna w leczeniu, postępująca choroba reumatyczna mająca podłoże immunologiczne. Rozwijające się w stawach zmiany niejednokrotnie prowadzą do osteoporozy, licznych nadżerek a w konsekwencji do całkowitego zaniku mięśni (więcej o chorobie, jej objawach, rozpoznaniu oraz leczeniu przeczytasz tutaj ).
Dowodem, który nie pozostawia wątpliwości przy podejrzeniu tej specyficznej choroby stawów jest czynnik reumatoidalny. To rodzaj autoprzeciwciała, które uszkadza immunoglobuliny typu IgG . Aby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć jego obecność należy oznaczyć tzw. odczyn Waalera-Rosego. Obok próbki krwi pobranej od pacjenta (czasem materiałem do badania jest płyn stawowy, pochodzący z jamy opłucnej lub osierdzia) potrzebne są baranie krwinki oraz pochodzące od królika IgG. Jeśli w pobranym materiale znajduje się decydujący o chorobie czynnik wszystkie komórki połączą się (wynik badania jest dodatni) tworząc duże cząsteczki.
Mimo że w niemal 80 proc. przypadków pozytywny wynika badania potwierdza reumatoidalne zapalenie stawów to bywa związany z innymi chorobami stawów. Czynnik reumatoidalny aktywuje się u także u pacjentów z:
- toczniem rumieniowatym układowym
- twardziną układową
- mieszaną chorobą tkanki łącznej
- zapaleniem wielomięśniowym i skórno-mięśniowym
- krioglobulinemią
Dużo rzadziej wystąpienie w surowicy czynnika reumatoidalnego wywołane jest obecnością choroby nie mającej związku ze stawami. Wśród tej grupy chorób znajdują się m.in.:
- niektóre choroby wątroby (np. przewlekłe zapalenia)
- przewlekłe schorzenia płuc
- niektóre nowotwory, szczególnie te pochodzenia limfatycznego
- choroby zakaźne wirusowe (np. HIV, mononukleoza zakaźna lub grypa) oraz bakteryjne (m.in. gruźlica, trąd, kiła), czasem pojawia się przy schorzeniach pasożytniczych tj. malarii czy filariozie.
Czynnik reumatoidalny może wystąpić u zupełnie zdrowej osoby, a jego wartość rośnie wraz z wiekiem.
Okresowa puchlina stawów (Nawracająca puchlina stawów)
Osteoporoza częściej prowadzi do niepełnosprawności, niż nowotwory