Zespoły nadmiernej wiotkości (Elastopatia)

Zespoły nadmiernej wiotkości, czyli elastopatie to rodzaj ?deformacji? obejmującej przede wszystkim struktury zbudowane z tkanki łącznej. Schorzenie bywa dziedziczone, a cierpiące z jego powodu osoby borykają się z częstymi urazami, bólem stawów oraz złamaniami kości.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Za rozwój choroby najprawdopodobniej odpowiada wada genetyczna sprawiająca, że budujące tkankę łączną komórki zawierają bardzo małą ilość włókien kolagenowych. Bez niego stają się dużo słabsze, podatne na rozciąganie, tym samym bardziej narażone na wszelkiego rodzaju urazy. Dodatkowo we krwi pacjentów obserwuje się wysoki poziom elastazy oraz proteazy, czyli enzymów rozkładających niektóre grupy aminokwasów, w tym te wchodzące w skład tkanki łącznej.

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby, obok bólu stawów i skłonności do urazów, jest nadmierna wiotkość stawów. W postawieniu diagnozy obok wywiadu z pacjentem oraz morfologii pomagają badania obrazowe. Na szczęście dzięki terapii glukozaminą można odbudować zniszczone stawy.

Czytaj także:

Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa, zespół antykardiolipinowy)

Choroba Haglunda - Severa (Osteonecrosis)

Nie bądź przedwcześnie wapniakiem: pamiętaj o wapniu

Mięsak kościopochodny

Osteofitoza trzonów kręgowych

Więcej o: