Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Zwyrodnienie to proces polegający na niszczeniu chrząstek stawowych. Ich podstawowym zadaniem jest amortyzacja oraz zmniejszanie tarcia kości. Zmiany spowodowane wiekiem, nadwagą, urazem lub martwicą kości sprzyjają powstawaniu wyrośli kostnych, które przyśpieszają niszczenie stawu oraz znacznie ograniczają jego ruchomość.
Medycyna wyróżnia dwa rodzaje zwyrodnienia pierwotne oraz wtórne. W pierwszym przypadku rozwój choroby prawdopodobnie związany jest zaburzonym metabolizmem chrząstek stawowych lub zmianą składu płynu stawowego. Najbardziej typowa, dla postaci wtórnej, jest zmiana w budowie stawu. Pojawiająca się w jego obrębie wada to zazwyczaj powikłanie lub konsekwencja cukrzycy , nadwaga, mikrourazy wynikające z przeciążenia stawu, np. podczas dźwigania oraz wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.
Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem zwyrodnienia stawu biodrowego jest ból. Początkowo nasila się on w czasie chodzenia i obejmuje pachwinę oraz biodro. Wraz z jej postępem dolegliwości pojawiają się także w czasie leżenia czy odpoczynku. Aby uniknąć go podczas chodzenia chory zaczyna utykać. Rozwijające się w stawie zmiany prowadzą do coraz większej sztywności stawów, zwężenia szpary stawowej , co za tym idzie do poważnych problemów z poruszaniem się. W niektórych, bardzo zaawansowanych przypadkach ruch w stawie jest zupełnie niemożliwy.
Zwyrodnienie potwierdza się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz analizy badań obrazowych. Niekiedy pobiera się próbkę płynu stawowego, z którego pomocą można wykluczyć inne choroby lub stan zapalny.
Skuteczne leczenie i zapobieganie dalszemu postępowi choroby jest możliwe jedynie przy wczesnym wykryciu chorobowy. Zmiana trybu życia, odpowiednia dieta (szczególnie ważna u osób z nadwagą) oraz ćwiczenia, w tym fizykoterapia, przynoszą znaczną poprawę i łagodzą ból. Niekiedy zaleca się przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.
U pacjentów, u których zwyrodnienie jest bardzo zaawansowane konieczny jest zabieg operacyjny tzw. kapoplastyka, czyli częściowa wymiana stawu biodrowego. Metoda pozwala zachować naturalną głowę oraz szyjkę kości udowej, dzięki czemu czas potrzebny na powrót do zdrowia jest znacznie krótszy a ryzyko zwichnięcia lub poważniejszego uszkodzenia niemal wyeliminowane całkowicie.
Należy jednak pamiętać, że sama operacja nie rozwiązuje problemu. Po zakończeniu rekonwalescencji, aby wzmocnić mięśnie i poprawić pracę stawu nie należy zapominać o aktywności fizycznej . Obok ćwiczeń zaleca się spacery, a także pływanie, a po pewnym czasie rower, rolki a nawet narty.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza
Zwężenie szpary stawowej kolana
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (Choroba Bechterewa)