Bolą Cię stawy? Rusz się!

Czas nie zawsze jest dla nas łaskawy i wraz z jego upływem coraz słabiej się regenerujemy, a pozornie błahe dolegliwości stają się barierą nie do przejścia. Tym co dokucza nam najbardziej są bóle stawów. Na tego rodzaju dolegliwości skarży się blisko 60 proc. osób po 55 roku. Co zrobić by złagodzić dolegliwości i wzmocnić mięśnie? Odpowiedź na te i inne pytania znają organizatorzy akcji "Rozruszaj stawy". Patronat nad imprezą objęły m.in. Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Motorem do przeprowadzenia akcji społecznej mającej na celu rozszerzenie wiedzy zarówno o chorobach stawów jak i profilaktyce i metodach jej leczenia okazały się statystyki. Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na pół tysięcznej grupie respondentów w wieku 55 plus wynika, że blisko 60 proc. seniorów cierpi z powodu bólu stawów.

Ból? Z nim nic nie da się zrobić

Uczestnicy badania nie tylko negatywnie oceniają swój stan zdrowa, ale przyznają także, że silny ból (niemal 60 proc. badanych odczuwa go każdego dnia) uniemożliwia im wykonywanie najprostszych czynności. Co gorsza blisko połowa z nich w żaden sposób nie próbuje go złagodzić, a 20 proc. przyznaje, że ignoruje problem, i nie zamierza korzystać z pomocy lekarza. Co gorsza 58 proc. respondentów ma zdiagnozowaną chorobę reumatyczną.

W niechlubnym rankingu na najbardziej dokuczliwy i najczęściej bolący staw zdecydowanie wygrywają kolana (ponad 70 proc). Kolejne miejsca zajmują barki/ramiona (43 proc), biodra (37proc.). Respondenci najrzadziej skarżyli się na ból stopy.

Najlepsze lekarstwo

Rozpoczynająca się waśnie akcja "Rozruszaj stawy" obok zwiększenia świadomości i wiedzy o chorobach stawów ma zachęcać także do aktywności fizycznej. Ogromna część chorych uważa, że ruch to najgorsze co mogą zrobić dla swoich stawów. Nic bardziej mylnego. Każda, nawet ta najprostsza aktywność fizyczna sprawia, że chrząstka stawowa porusza się dzięki czemu jest odżywiona, a tym samym mocniejsza. Niechęć do ćwiczeń większość pacjentów tłumaczy wiekiem i przekonaniem, że tylko pogorszą i zaostrzą chorobę.

Aby przełamać to niewłaściwe myślenie o zwyrodnieniu stawów organizatorzy przy wsparciu rehabilitantów i fizjoterapeutów przygotowali zestaw 12 ćwiczeń. Ich regularne wykonywanie w połączeniu z farmakoterapią pozwoli nie tylko wzmocnić stawy, ale znacznie ułatwić, wykonywanie tych czynności, które do tej pory wiązały się ze sporym wysiłkiem.

Rozruszaj stawy

W ramach akcji każdy z seniorów otrzyma "Poradnik o zdrowych stawach i swobodzie ruchu". Publikacja pozwoli zapoznać się m.in. z domowymi metodami walki z bólem. W ramach kampanii zaplanowano dwa cykle spotkań w wybranych miastach Polski - wiosenny oraz jesienny. Pierwsze spotkania odbędą się w maju i czerwcu we Wrocławiu i Puławach. Uczestnicy będą mogli skorzystać z porady specjalistów oraz specjalnie przez nich przygotowanych programów i opracowań związanych z chorobami stawów. Kolejne spotkania odbędą się w Bielsko - Białej oraz Poznaniu. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie internetowej www.rozruszajstawy.pl

Więcej o: