Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Włókniaki zbudowane z tkanki łącznej swoim wyglądem przypominają kaszę lub miękkie kilkumilimetrowe guzki, zdarza się, że ich średnica dochodzi do 5 cm. Niektóre włókniaki są długie i nitkowate. Mają barwę skóry lub o odcień ciemniejszy. Obecność zmian ma podłoże genetyczne i rozwijają się jeszcze w życiu płodowym dziecka. Dużo częściej mają jednak charakter nabyty, szczególnie u osób otyłych, u których skóra bardziej narażona jest na otarcia. Choć można je zaobserwować niemal na całym ciele najczęściej pojawiają się na tułowiu, powiekach, dekolcie, pachwinach lub pod pachami. U kobiet w starszym wieku mogą rozwinąć się na szyi lub karku.
Nie wywołują dolegliwości bólowych to ich nadmierne pocieranie może okazać się bolesne i sprzyjać powstawaniu stanu zapalnego. Ponieważ nie stanowią zagrożenia dla zdrowi i wraz z upływem czasu nie przemieniają się w nowotwór złośliwy konsultacja z lekarzem nie jest konieczna. Liczba oraz wielkość włókniaków rośnie u kobiet w ciąży .
Usuwane są jedynie te włókniaki, które szpecą lub wywołują znaczny dyskomfort fizyczny. Osoby decydujące się na jego usunięcie muszą liczyć się z tym, że narośl bardzo często powraca. Najczęściej stosowanymi metodami usuwania są:
- elektrokoagulacja - zabieg wykorzystuje prąd o wysokiej częstotliwości, jego działanie na białka tworzące narośl sprawia, że się ścina i narośl może zostać usunięta. Jest bezbolesny i choć nie uszkadza skóry, po zabiegu mogą pozostać delikatne blizny . Czas potrzebny na jego wykonanie to od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od wielkości zmiany
- laser - wiązka niewidzialnego dla ludzkiego oka światła usuwa włókniak nie powodując krwawienia. Zabieg może być wykonywany u dzieci, należy go wykluczyć u kobiet w ciąży. Mimo że jest bezbolesny w niektórych przypadkach podaje się środek znieczulający, proces gojenia trwa od 3-4 tygodni.
- krioterapia - zamrażanie narośli ciekłym azotem o temperaturze -140 stopni C. Doskonale sprawdza się przy usuwaniu włókniaków nitkowatych. Jednorazowe zamrażanie trwa kilka minut. Następnie pozostawioną na 10 sekund narośl usuwa się pincetą.
- zabieg chirurgiczny - zalecany jest przy bardzo dużych włókniakach, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i może pozostawić na skórze bliznę.
Włókniaki - pokaż je dermatologowi