Rakowiak

Rakowiak zaliczany jest do nowotworów hormonalnie czynnych. Najczęściej powstaje z tzw. komórek wewnątrzwydzielniczych znajdujących się w układzie pokarmowym. Choroba diagnozowana jest raz na 100 tys. przypadków i dużo częściej atakuje kobiety oraz osoby starsze.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Komórki wewnątrzwydzielnicze, odpowiedzialne m.in. za produkcję hormonów, zbudowane są z tzw. pierwotnej cewy jelitowej. Struktura ta, wraz z rozwojem organizmu, przekształca się w układ pokarmowy oraz uczestniczy w tworzeniu się trzustki , płuc, rdzenia kręgowego, grasicy, przysadki oraz podwzgórza. Za rakowiaki uznaje się przede wszystkim te nowotwory, które powstają w środkowej części układu pokarmowego oraz związane są z wytwarzaniem serotoniny (neuroprzekaźnik, nazywany także hormonem tkankowym). Rakowiak najczęściej pojawia się w jelicie cienkim, wyrostku robaczkowym, okrężnicy wstępującej. Zmiany nowotworowe pojawiające się w przedniej lub tylnej części struktury (okrężnica poprzeczna, esica, odbytnica) nazywane są guzami neuroendokrynnymi układu pokarmowego.

Objawy

Bardzo często w pierwszej fazie rozwoju choroba nie daje żadnych objawów, a pierwsze dolegliwości rzadko sugerują nowotwór. Większość pacjentów skarży się na ból brzucha , biegunkę. U części chorych pojawia się spadek masy ciała, perforacja jelita (czasem wyczuwalny jest guz prowadzący do niedrożności). Jednym z bardziej charakterystycznych objawów choroby jest tzw. zespół rakowiaka. To grupa objawów obejmująca m.in. kołatanie serca, kolkowe bóle brzucha, obrzęki czy powiększenie wątroby.

Diagnoza

Pojawiający się w organizmie chorego rakowiak często bywa mylony z gruczolakiem, dlatego obok badań radiologicznych (USG, RTG z kontrastem, tomografia komputerowa ) konieczne są dodatkowe testy. Najczęściej sięga się po kolonoskopię, scyntygrafię, oznaczenie markerów w krwi (neuroswoista enolaza, chromogranina A) oraz badanie histopatologiczne.

Leczenie

Najskuteczniejszą metodą leczenia rakowiaka jest operacyjne usunięcie guza. Zabieg wykonuje się także u pacjentów z przerzutami, u których zmiany nowotworowe nie objęły wątroby . Równolegle stosuje się leczenie farmakologiczne. Rakowiak nie podlega leczeniu radio czy chemioterapii.

Czytaj także:

Enzymy trzustkowe

Przysadka mózgowa - pół grama wielkiej mocy

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita

Obrzęk naczynioruchowy

Przyzwojak

Więcej o: