Laryngomalacja

Laryngomalacja, czyli wrodzona wiotkość krtani to jedno z częściej występujących schorzeń u bardzo małych dzieci. Dolegliwość nie wymaga interwencji chirurgicznej i w większości przypadków mija samoistnie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Za wystąpienie laryngomalacji odpowiadają niewykształcone połączenia nerwowe budujące krtań . Choroba stanowi przyczynę większości świstów krtani i bardzo często towarzyszy refluksowi żołądkowo-przełykowemu . Najczęściej zanika samoczynnie i nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem laryngomalacji jest świszczący dźwięk (tzw. stridor) pojawiający się przy każdym nabieraniu powietrza. W czasie wdechu powietrze przechodzi przez częściowo zapadnięte struktury tworzące krtań. Nagłośnia jest nadmiernie zgięta, a fałdy nalewkowo-nagłośniowe są przysadziste i skrócone w tzw. osi strzałkowej, a fałd międzynalewkowy (część jamy krtani) osiąga znaczną głębokość. Większość tych zmian może prowadzić do zmniejszenia jamy ścian krtani, a tym samym doprowadzić do sinicy, duszności, a nawet zahamowania wzrostu.

Świszczenie nasila się w czasie płaczu, jedzenia (może znacznie utrudniać przyjmowanie pokarmów oraz wywoływać zgagę) oraz leżenia na wznak. Choć powstałe zwężenie nie utrudnia oddychania, to duży wysiłek fizyczny lub infekcja wirusowa mogą wywołać atak duszności.

Diagnoza

Zmiany w obrębie krtani potwierdza laryngoskopia. W czasie badania lekarz przytrzymuje język gazikiem, drugą ręka wkłada do jamy ustnej lekko ogrzane lusterko krtaniowe. Opierając je na podniebieniu miękkim oraz języczku lekarz może dokładanie obejrzeć krtań. Następnie przygląda się nagłośni, fałdzie przedsionkowej, fałdom głosowym, spoidłu przedniemu i tylniemu, okolicy międzynalewkowej, nalewce oraz wejściu do przełyku. U osób z laryngomalacją na krtani widoczne są ślady tzw. zarzucania treści żołądkowej, obrzęk, zaczerwienienie oraz obecność resztek pokarmu. Zdarza się, że u niektórych pacjentów występują inne, niezwiązane z laryngomalcją zmiany w drogach oddechowych. W celu potwierdzenia diagnozy i wykluczenia innych schorzeń wykonuje się badanie RTG lub fluoroskopię (metoda wykorzystująca materiały fluoryzacyjne do uzyskania prześwietlenia narządu).

Leczenie

W większości przypadków, najbardziej dokuczliwe objawy utrzymują się do 9 miesiąca życia dziecka i najczęściej całkowicie ustępują, gdy kończy 2 lata. Bardzo rzadko zmiana nie znika samoistnie i wymaga dodatkowego leczenia. Najskuteczniejszą metodą leczenia laryngomalacji jest tzw. supraglottoplastyka, czyli podcięcie więzadeł nalewkowo-nagłośniowych i usunięcie nadmiaru błony śluzowej. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu lasera i endoskopu , w znieczuleniu ogólnym.

Czytaj także:

Struny głosowe (fałdy głosowe), czyli skąd się bierze głos?

Direktoskopia

Zapalenie krtani u dziecka - interwencja lekarza konieczna

Krup wirusowy (ostre podgłośniowe zapalenie krtani)

Stridor

Więcej o: