Guzki śpiewacze

Guzki śpiewacze, nazywane także guzkami głosowymi to rodzaj przewlekłej choroby krtani. Schorzenie pojawia się przede wszystkim u dzieci oraz osób, które w pracy zawodowej wykorzystują, a czasem nadużywają głosu. Jednym z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów rodzących się zmian jest chrypka.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Guzki śpiewacze najczęściej diagnozowane są u kobiet, ponieważ mają naturalną zdolność do emitowania dużo wyższych dźwięków niż mężczyźni. W grupie największego ryzyka są przede wszystkim nauczyciele, śpiewacy operowi (sopranistki, tenorzy). Choroba może pojawić się także u dzieci, nałogowych palaczy oraz osób, które w nieprawidłowy sposób używają lub nadużywają własnych możliwości głosowych.

Objawy

Schorzenie rozwija się w 1/3 odległości między przednią a środkową częścią fałd głosowych . Najczęściej jest to wolny, górny fragment strun. Powstałe na ich powierzchni guzki (bardzo rzadka występują pojedynczo) są bardzo małe, a kształtem przypominają stożek. Zbudowane są ze złogów tzw. nabłonka wielowarstwowego płaskiego, niekiedy w obrębie zmian pojawiają się nacieki z komórek zapalnych.

Pierwsze dolegliwości, które pojawiają się u pacjentów z guzkami śpiewaczymi rzadko bywają kojarzone z chorobą krtani . Większość z nich początkowo uskarża się na długo utrzymującą chrypkę oraz szybkie męczenie głosu. Tworzące się w ten sposób tzw. guzki miękkie mogą zniknąć samoistnie, pod warunkiem, że chory ogranicza i nie nadużywa głosu. W przeciwnym razie zaawansowana zmiana, tzw. guzki twarde wymaga interwencji chirurgicznej.

Diagnoza

Najlepszym sposobem na rozpoznanie i ocenę zmian w strunach głosowych jest badanie krtani, czyli laryngoskopia. W jej obrazie widoczne są bladoróżowe guzki pokrywające fałdy głosowe. Błona śluzowa bywa zaczerwieniona, obrzęknięta i pokryta gęstą wydzieliną Dodatkowo w czasie fonacji guzki nachodzą na siebie.

Leczenie

W początkowej fazie choroby dzięki odpowiedniej rehabilitacji lub nie używania głosu możliwe jest wchłonięcie guzków. Jeśli zmiany w obrębie strun głosowych są zbyt duże nie udać się uniknąć interwencji chirurga . Najczęściej wykonuje się mikrolaryngologię. Zabieg polega na ściągnięciu przerośniętych okolic strun głosowych. Po jego wykonaniu zaleca się zachowanie milczenia, a następnie stosowanie odpowiedniej rehabilitacji głosowej. Podstawą powodzenia w leczeniu, w przypadku palaczy jest całkowite zerwanie z nałogiem.

Czytaj także:

Duszność? Przyczyną może być porażenie fałdów głosowych

Obrzęk Reinkego: zagrożenie rakiem krtani?

Masz chrypkę? Możesz mieć problem

Błaha dolegliwość, czy objaw poważnej choroby?

Laryngomalacja

Więcej o: