Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Pojawiające się samoistnie obrzęki najczęściej spowodowane są zbyt dużą przepuszczalnością naczyń krwionośnych . Ich nieprawidłowa budowa sprawia, że w tkankach podskórnych lub podśluzówkowych znajduje się zbyt dużo komórek uczestniczących w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Ich nadmiar odkłada się na twarzy (w okolicach ust i powiek, jak również języka, podniebienia), stawach, kończynach oraz niektórych błonach śluzowych (np. układu pokarmowego, gardła ).
Zdarza się, że obrzęk naczynioruchowy ma podłoże alergiczne, autoimmunologiczne. Może być on spowodowany także niedoborem tzw. inhibitora C1 (białka regulującego aktywację układu dopełniacza, jednego ze strażników organizmu), przyjmowanymi lekami lub pokarmami.
Obrzęk zazwyczaj pojawia się u dzieci, w okresie pokwitania i sporadycznie u osób dorosłych. W większości przypadków ustępuje samoistnie po upływie 72 godzin.
Typowym dla schorzenia objawem jest pojawiający się nagle obrzęk, a skóra wokół niego najczęściej jest bardzo napięta. Mimo to nie jest on bolesny, nie zapowiada stanu zapalnego, nie towarzyszy mu świąd , ani ucisk. Jeśli obrzęk obejmuje gardło, język lub podniebienie - mogą pojawić się problemy z przełykaniem.
Przy stawianiu diagnozy najważniejsze jest rozpoznanie i wyeliminowanie czynnika odpowiedzialnego za występowanie obrzęku. Ponieważ schorzenie najczęściej ma podłoże alergiczne wykonuje się szereg testów - prowokacyjne, jak i skórne.
Jego rozpoznanie i unikanie to najlepszy sposób na uniknięcie kolejnych rzutów choroby. W cięższych przypadkach sięga się po leczenie farmakologiczne i podaje środki przeciwhistaminowe i glikokortykosterydy.
Choroba Schönleina-Henocha (Choroba Schonleina-Henocha, plamica alergiczna)