Bronchoskopia - badanie nieprzyjemne, nieco zapomniane, ale wciąż czasem konieczne

Bronchoskopia to rodzaj badania endoskopowego układu oddechowego. Najczęściej wykonywana jest m.in. u pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej lub w celach terapeutycznych np. usuwanie nadmiaru wydzieliny bądź ciała obcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Bronchoskopia jest bezpośrednim badaniem wzrokowym krtani , tchawicy i oskrzeli. W tym celu używa się giętkiej rurki (bronchoskopu) z układem optycznym na końcu. Na końcu bronchoskopu zamontowane jest źródło światła, które umożliwia lekarzowi oglądać większe drogi oddechowe (oskrzela). Bronchoskopia umożliwia lekarzowi postawienie diagnozy i leczenie niektórych schorzeń. Giętki bronchoskop może być zastosowany w celu usunięcia wydzieliny, krwi, ropy oraz ciał obcych, do podawania leków bezpośrednio do oskrzeli i do określania miejsca krwawienia.

Opis badania

Przed badaniem często podaje się lek uspokajający aby zmniejszyć lęk. Dodatkowo podaje się atropinę w celu zmniejszenia ryzyka skurczu krtani i zwolnienia akcji serca , które czasami pojawiają się podczas badania a gardło i nos są znieczulane sprayem znieczulającym. Następnie giętki bronchoskop jest wprowadzany przez nos do dróg oddechowych. Płukanie oskrzelikowo-pęcherzykowe jest badaniem dzięki któremu lekarz może uzyskać materiał do badania z drobnych dróg oddechowych, które nie mogą być zbadane bronchoskopem. Po wprowadzeniu bronchoskopu do małego oskrzela, lekarz zakrapla sól fizjologiczną przez urządzenie. Płyn jest następnie zasysany z powrotem, wraz z obecnymi w nim komórkami i ewentualnymi bakteriami. Badanie płynu pod mikroskopem oraz posiew bakteriologiczny pomaga w diagnozowaniu infekcji i nowotworów. Przezoskrzelowa biopsja płuca umożliwia uzyskanie tkanki płucnej przez ścianę oskrzela. Tkankę płucną podejrzanego obszaru pobiera się przy pomocy instrumentu biopsyjnego wsuwanego przez kanał bronchoskopu. Chociaż przezoskrzelowa biopsja płuca

niesie ze sobą dodatkowe ryzyko komplikacji, często dostarcza dodatkowych informacji diagnostycznych i pozwala na uniknięcie większej operacji chirurgicznej.

Przygotowanie do badania

Przynajmniej na 4 godziny przed badaniem nie wolno jeść ani pić. Po bronchoskopii pacjent pozostaje pod obserwacją przez kilka godzin. Jeżeli była zrobiona biopsja tkanki płucnej, po badaniu wykonuje się prześwietlenie klatki piersiowej, celem sprawdzenia czy nie ma powikłań.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Zapalenie krtani u dziecka - interwencja lekarza konieczna

Powiększone węzły chłonne: nie panikuj, działaj!

Przegrywamy walkę z rakiem płuca

Kaszel mokry: nie lekceważ!

Kaszel suchy: jak sobie ulżyć

Więcej o: