Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to ostre lub przewlekłe zapalenie błony śluzowej oskrzeli, na które zapadamy najczęściej zimą, na skutek przeziębienia lub grypy.

Objawy

- bolesny kaszel z odkrztuszaniem plwociny

- uczucie bólu za mostkiem

- gorączka

- trudności w oddychaniu, świszczący oddech

Zobacz wideo

Przyczyny

Najczęściej jest spowodowane przez wirusy, jednak często dochodzi do późniejszego nadkażenia bakteryjnego. Zapalenie oskrzeli może być także wywołane kontaktem ze szkodliwymi substancjami, drażniącymi lub uczulającymi.

Przebieg

Kaszel, początkowo suchy, męczący, przechodzi w wilgotny z wydzieliną śluzową lub ropną i może utrzymywać się nawet kilka tygodni.

Ryzyko zachorowania

Większe u dzieci i palaczy tytoniu.

Powikłania

Zapalenie płuc.

Diagnostyka

Lekarz pierwszego kontaktu po osłuchaniu może zlecić badanie RTG celem wykluczenia zapalenia płuc.

Leczenie

Zwykle zapalenie oskrzeli można leczyć w domu. W infekcji wirusowej, przebiegającej bez powikłań, wystarczą preparaty dostępne bez recepty: przeciwgorączkowe, rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. W przypadku uporczywego, suchego kaszlu można wspomóc się na noc lekiem przeciwkaszlowym, ale należy pamiętać, że hamowanie kaszlu zatrzymuje też odkrztuszanie śluzu, czyli oczyszczanie się organizmu, a tym samym przedłuża proces zdrowienia. Jeśli lekarz rozpozna zakażenie bakteryjne, zaleci antybiotyk. Zalecane jest picie dużej ilości płynów i inhalacje.

Więcej o: