Krztusiec (Koklusz)

Duszności, napady ostrego kaszlu mogą oznaczać coś więcej niż tylko rozwijającą się grypę czy przeziębienie. Dający niemal identyczne objawy krztusiec, nazywany dawniej kokluszem, jest chorobą zakaźną, która choć całkowicie uleczalna, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Krztusiec to ostra choroba zakaźna atakująca przede wszystkim układ oddechowy. Za jej wystąpienie odpowiada gram ujemna bakteria Bordetella pertussis przenoszona drogą kropelkową poprzez kontakt z zakażona osobą. Schorzenie najczęściej diagnozowane jest u małych dzieci (do 4 roku życia). Mimo że przejście kokluszu uodparnia i zabezpiecza przed kolejnymi zachorowaniami, nie można w stu procentach wykluczyć kolejnego zakażenia.

Objawy

Niepokojące objawy u większości pacjentów pojawiają się miedzy 3 a 14 dniem od zarażenia, a przebieg choroby dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z nich trwa od 7 do 14 dni. Obok nieżytu nosa, gardła (jest zaczerwienione, mówieniu i przełykaniu towarzyszy ból) oraz narastającego, suchego kaszlu , może wystąpić stan pod gorączkowy, zaczerwienione spojówki, duszności oraz bezdech. W początkowym stadium koklusz wykazuje najwyższy odsetek zakażeń.

Druga faza choroby trwa od 2-4 tygodni. Kaszel staje się jeszcze silniejszy (może mu towarzyszyć wykrztuszanie lepkiej wydzieliny), i zazwyczaj pojawia się w nocy wybudzając chorego ze snu. Dodatkowo pojawiają się duszności, bezdechy oraz wymioty, które kończą napady kaszlu. U części pacjentów na twarzy oraz spojówkach pojawiają się wybroczyny, krwotoki z nosa.

W trzecim, ostatnim, etapie choroby ataki kaszlu są coraz rzadsze i coraz łagodniejsze. Proces powrotu do zdrowia może trwać od 2 tygodni do roku.

Diagnoza

Krztusiec można potwierdzić na dwa sposoby. Badanie mikrobiologiczne polega na pobraniu wymazu z tylnej ściany jamy nosowo-gardłowej lub odrywającej się w czasie napadu kaszlu śluzowej wydzieliny i jej sprawdzenie pod kątem bakterii wywołujących chorobę. W podobny sposób działa badanie serologiczne. Wykorzystywanym w nim materiałem jest surowica krwi.

Leczenie

Powszechnie stosowaną formą leczenia krztuśca jest antybiotykoterapia. Jednak najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zakażenia są szczepienia. Pierwszą dawkę podaje się w 2 miesiącu życia, kolejne dwie w 6. tygodniowych odstępach. Krztusiec bardzo często wywołuje szereg powikłań. Nieprawidłowo prowadzone leczenie może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, zapalenia mózgu (zdarza się, że zachodzące pod wpływem choroby zmiany mają wpływ na psycho-ruchowy rozwój dziecka) oraz zapalenia płuc .

Czytaj także:

Obrzęk Reinkego - zagrożenie rakiem krtani?

Migdałki u dorosłych - problem czy nie?

Pneumocystoza

Azbestoza (Pylica azbestowa)

Choroby śródmiąższowe płuc

Więcej o: