Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy to jedna z częściej diagnozowanych zmian w obrębie dróg rodnych u kobiety. Mimo że nie stanowi dużego zagrożenia zlekceważenie pierwszych dolegliwości może być bardzo niebezpieczne. Medycyna wyróżnia trzy typy schorzenia - prawdziwą, rzekomą oraz pojawiającą się w przy zmianach nowotworowych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nadżerka, czyli żywoczerwony nabłonek gruczołowy, który pojawia się zamiast naturalnie występującego na szyjce macicy nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Choć przyczyna tej zmiany nie jest do końca znana, zdaniem specjalistów nie bez znaczenia są infekcje bakteryjne oraz zaburzenia hormonalne . Ryzyko pojawienia się nadżerki rośnie u kobiet z nieleczoną kiłą lub wirusem herpes (wirus opryszczki pospolitej).

Nadżerka szyjki macicy: Objawy

Choroba bardzo często rozwija się powoli i nie daje żadnych objawów, a jej rozpoznanie zazwyczaj jest przypadkowe. Dlatego pojawienie się plamienia zaraz po stosunku, upławów (mogą mieć nieprzyjemny zapach), bólów podbrzusza oraz w dolnym odcinku kręgosłupa wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą.

Wyróżnia się trzy rodzaje nadżerek:

- prawdziwa - wskutek urazu mechanicznego, infekcji lub działania substancji toksycznej dochodzi do zaniku nabłonka, zdarza się, że jest ona zapowiedzią zmian nowotworowych

- rzekoma - to najczęściej występujący typ nadżerki, spowodowana jest tzw. ektopią, czyli procesem polegającym na zamianie struktury nabłonka w inny, niecharakterystyczny dla danego obszaru w organizmie lub narządu

- przednowotworowa - najczęściej poprzedza rozwój nowotworu, może jej towarzyszyć zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego

Nadżerka szyjki macicy: Diagnoza

Nadżerkę można rozpoznać w czasie klasycznego badania ginekologicznego. Jeśli lekarz wykryje niepokojące zmiany zleca wykonanie cytologii. Polega ona na pobraniu rozmazu z tarczy oraz kanału szyjki macicy. Niezależnie od tego, czy pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości lub zmiany w narządach rodnych, cytologia powinna być wykonywana profilaktycznie, przynajmniej raz w roku. Więcej o badaniu cytologicznym przeczytasz tutaj .

Dodatkowym badaniem wykonywanym u kobiet z podejrzeniem nadżerki jest kolposkopia, czyli rodzaj ultrasonografii przezpochwowej.

Nadżerka szyjki macicy: Leczenie

Sposób leczenia nadżerki uzależniony jest w dużej mierze od czynnika wywołującego chorobę. W niektórych przypadkach, szczególnie u młodych kobiet nadżerka wchłania się samoistnie i nie wymaga leczenia. Podobnie dzieje się gdy spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi. Przy poważniejszych zmianach sięga się po elektrokoagulację (wypalanie prądem), fotokoagulację (zmiany usuwane są przy pomocy urządzenia generującego promieniowanie podczerwone) lub krioterepię (leczenie z wykorzystaniem zimnego azotu).

Zobacz wideo

Czytaj także:

Problemy z szyjką macicy w ciąży

Nie musisz umrzeć z powodu raka szyjki macicy

Rak pochwy

Żylaki macicy

Hipotonia macicy

Pytania o nadżerkę

Więcej o: