Skręt przydatków

Skręt przydatków najczęściej pojawia się u kobiet w wieku rozrodczym. Zdarza się jednak, że choroba rozwija się już u bardzo młodych kobiet oraz tych po menopauzie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Termin przydatki to wspólna nazwa dla jajników oraz jajowodów. Za zmiany w ich obrębie zazwyczaj odpowiedzialny jest guz zajmujący jeden z jajników. Dolegliwości wywołane skrętem przydatków pojawiają się nagle i wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Zlekceważenie objawów może prowadzić do nieodwracalnych zmian w jajnikach oraz jajowodach.

Objawy

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem skrętu przydatków jest nawracający i utrzymujący się od kilku dni do kilku tygodni ból brzucha . Zazwyczaj obejmuje on jego lewą część lub występuje jednostronnie w obrębie miednicy. U niektórych pacjentek pojawiają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. wymioty, nudności) oraz tzw. objawy otrzewnowe (m.in. silny ból promieniujący do barku, ucisk, zatrzymanie stolca oraz gazów oraz obrona mięśniowa, czyli ciągle napięcie brzucha).

Diagnoza

Przy rozpoznaniu najczęściej wykonuje się USG brzucha. Jeśli skręt nie jest wywołany guzem, który zazwyczaj daje się wyczuć w czasie badania fizykalnego, w obrazie widoczne jest znaczne powiększenie jajnika oraz liczne położone obwodowo pęcherzyki. W przypadku gdy badanie nie daje jednoznacznej odpowiedzi zleca się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Leczenie

Skręt przydatków wymaga leczenia operacyjnego. Zabieg polega na "odkręceniu" i ponownym umocowaniu jajników.

Czytaj także:

Ból podbrzusza - znajdź przyczynę

Jajniki - niepozorne źródło życia

Persuflacja (pertubacja lub przedmuchiwanie jajowodów)

Torbiel Nabotha

Rak pochwy

Zobacz wideo
Więcej o: