Choroba uchyłków jelita

Uchyłki najczęściej pojawiają się w obrębie jelita grubego i zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. Rozwijają się między 40 a 50 rokiem życie i początkowo, nie dają żadnych objawów. Mimo że występują u ponad połowy populacji, to z ich powodu cierpi zaledwie 10 proc. wszystkich chorych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Uchyłki jelita zbudowane są z błony śluzowej oraz wyścielającej je od wewnątrz otrzewnej. Narośla jelitowe są konsekwencją stosowania niewłaściwej diety . Niedobór włókien roślinnych powoduje dłuższe zaleganie pokarmu w jelitach i znaczne zmniejszenie masy stolca. Zaburzenie funkcji jelita prowadzi do nadmiernych skurczów okrężnicy, przerostu warstwy mięśniowej okrężnicy oraz wzrostu ciśnienia. Jego skok odpowiada za wypychanie na zewnątrz błony śluzowej. Uchyłki jelita grubego zazwyczaj pojawiają się w okolicy esicy, czyli końcowego odcinka jelita grubego.

Objawy

Pierwszym, niepokojącym sygnałem jest ból w lewym dole biodrowym nasilający się po posiłku i ustępujący po wypróżnieniu. Następnie pojawia się zaburzenie dotychczasowego rytmu wypróżnień, wzdęcia oraz zaparcia (bardzo często naprzemiennie z biegunką).

Zlekceważenie objawów choroby może mieć bardzo poważne konsekwencje. Najczęściej występującymi powikłaniami są zapalenie uchyłków, ropień przyokrężniczy, perforacja jelita, niedrożność jelita, przetoki bądź krwotok.

Diagnoza

Podstawą diagnozy są badania radiologiczne, wlew doodbytniczy lub kolonoskopia . Nie można ich jednak wykonać u pacjentów z bardzo zaawansowanymi zmianami chorobowymi oraz u tych, u których pojawiły się powikłania. Część lekarzy zleca dodatkowe badania jak morfologia, badanie moczu, USG oraz tomografia z kontrastem (w celu zlokalizowania źródła krwawienia). Przy stawianiu diagnozy należy pamiętać o wykluczeniu innych schorzeń m.in. raka jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna , ostrego zapalenia jelita, zapalenie pęcherza moczowego oraz raka jajnika.

Leczenie

Obok farmaceutyków w leczeniu uchyłków jelita, chorym zaleca się spożywanie od 6 do 10 łyżek otrębów dziennie (początkowa dawka to 1-2 łyżki). Ich regularne spożywanie łagodzi dolegliwości bólowe oraz reguluje wypróżnienia. Ten rodzaj terapii sprawdza się jednak tylko przy łagodnym przebiegu choroby. W poważniejszych przypadkach lub u pacjentów z powikłaniami konieczny jest zabieg operacyjny. Najczęściej wykonuje się tzw. operację Hartmana. Polega ona na usunięciu zmiany chorobowej, zamknięciu kikuta odbytnicy i wykonaniu stomii z bliższego odcinka esicy.

Czytaj także:

Zakrzepica żył trzewnych

Refluks żołądkowo - przełykowy

Niestrawność

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

Kolonoskopia

Bezoar

Więcej o: