Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Wywołująca chorobę przywra z gatunku Chlonorchis sinesis, nazywana także przywrą chińską, choć występuje przede wszystkim w Azji to klonorchoza diagnozowana jest niemal na całym świecie. Dzieje się tak ponieważ ryby, w których gnieździ się pasożyt są importowane, a tym samym dostępne niemal w każdym zakątku.
Gdy larwa dostanie się już do ciała nowego żywiciela w pierwszej kolejności zaczyna drażnić ścianę przewodów żółciowych prowadząc do rozrostu nabłonka. Proces ten służy tzw. metaplazji, czyli przetwarzaniu występujących w danym miejscu komórek na zupełnie nowe, posiadające inne cechy i funkcje. Ten typ zamiany najczęściej spotykany jest w obrębie tkanki łącznej lub nabłonkowej i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.
Pojawiające się wraz z zakażeniem pierwsze objawy zazwyczaj są mało charakterystyczne co znacznie utrudnia rozpoznanie. Zapalenie dróg żółciowych może, ale nie musi, nieść za sobą żadnych dolegliwości. Niekiedy obserwuje się brak apetytu, spadek masy ciała, ciągłe zmęczenie oraz świąd skóry. W przypadku zajęcia przez chorobę wątroby dłonie stają się zaczerwienione, ścięgna zwłókniałe, skóra pokrywa się czerwonymi plamami a ślinianki przyuszne są powiększone. Niekiedy pacjenci skarżą się na ból w podbrzuszu z prawej strony oraz gorączkę. Czasem rozpoznaje się wodobrzusze, ginekomastię, hipogonadyzm oraz znaczne powiększenie śledziony. W bardzo zaawansowanej postaci choroby w drogach żółciowych rozwijają się zmiany nowotworowe, a u 90 proc. pacjentów pojawia się żółtaczka .
Klonorchoza, zwłaszcza w początkowej fazie jest trudna do zdiagnozowania. U pacjentów z podejrzeniem choroby pasożytniczej obok wywiadu i analizy objawów klinicznych zleca się trzy typy badań. Najczęściej wykonuje się badania koproskopowe na obecność pasożyta, analizę treści dwunastnicy oraz badanie serologiczne krwi.
Podstawą leczenia klonorchozy są farmaceutyki przeciwasożynicze stosowane również przy zakażeniu tasiemcem lub inną przywrą. Jednodniowa terapia pozwala "zniszczyć" pasożyta i usunąć go wraz z kałem z organizmu. Mimo że środki działają szybko i są bardzo skuteczne mogą wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne. Zdarza się, że części chorych dokuczają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak biegunka . Pojawiają się zmiany skórne, reakcje alergiczne, oraz bóle i zawroty głowy.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza