Hiperlipoproteinemia

Choroby metaboliczne mogą rozwijać się z różnych przyczyn. Hiperlipoproteinemia, czyli nieprawidłowy rozkład lipidów może być spowodowany wadą genetyczną lub powikłaniem towarzyszącym zupełnie innemu schorzeniu m.in. cukrzycy, miażdżycy lub nadciśnieniu tętniczemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Hiperlipoproteinemia, nazywana także hiperlipidemią lub hiperlipemią to zmiana chorobowa charakteryzująca się nieprawidłowym metabolizmem lipidów, co prowadzi do podwyższonego poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL lub VLDL i trójglicerydów. W zależności od typu zalegającego w organizmie tłuszczu mówi się o hiperlipoproteinemii pierwotnej lub wtórnej. Dodatkowo, w przypadku pierwszej z nich mówi się o czterech postaciach choroby tj. jednogenowej, wielogenowej, hipertriglicerydemii oraz hiperlipoproteinemii mieszanej.

Postać wtórna schorzenia jest najczęściej nabyta i rozwija się wraz z inną chorobą. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby cierpiące z powodu cukrzycy , choroby nerek, przysadki mózgowej oraz przy niektórych stanach zapalnych trzustki. W skrajnych przypadkach występowanie choroby związane jest z przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych.

Objawy i diagnoza

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby są tzw. kępki żółte, czyli guzkowe zmiany skórne o żółtej barwie, które przyczyniają się do odkładania lipidów w organizmie. Mimo że mogą pojawić się w dowolnym punkcie na ciele najczęściej obserwuje się je w obrębie pośladków, kończyn oraz na powiekach. Ich wielkość zależna jest od indywidualnego przypadku. Czasem guzki zajmują ścięgna co całkowicie uniemożliwia poruszanie kończynami.

Przy stawianiu diagnozy wykonuje się badania krwi do określenia poziomu lipidów. Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź test powinien być powtórzony po upływie 2 tygodni.

Leczenie

Walka z chorobą, mimo że bardzo żmudna, jest skuteczna. Polega ono no wprowadzeniu diety bogatej w błonnik (przede wszystkim warzywa, owoce, produkty zbożowe), a ograniczającej spożycie tłuszczów i węglowodanów. Obok zmiany jadłospisu zachęca się do, nawet najprostszej, aktywności fizycznej. U pacjentów u których środki doraźne nie przynoszą efektu wprowadza się leczenie farmakologiczne. Przyjmowane przez chorych środki są bogate m.in. w oleje rybne , preparaty roślinne, kwas nikotynowy oraz żywice jonowymienne.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

5 wrogów cholesterolu - co jeść, by z nim wygrać

Homocystynuria

Choroba syropu klonowego (MSUD)

Hemosyderoza

Zespół Gilberta

Więcej o: