U większości pacjentów pierwsze zmiany chorobowe wywołane reakcją organizmu na aplikowany farmaceutyk uwidaczniają się maksymalnie po trzech dniach od jego podania. Mimo że towarzyszące mu dolegliwości nie są uciążliwe, to ponowny kontakt z uczulającą substancją może okazać się bardzo niebezpieczny.
Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby posurowiczej należy pojawiająca się na skórze dziecka tzw. pokrzywka, czyli czerwone, piekące i swędzące zmiany. Towarzyszące jej bąble (czasem widoczne są po upływie od 7 do 21 dni od podania leku) mogą pojawić się zarówno na powierzchni skóry, jak i w obrębie błon śluzowych i prowadzić do nieżytu nosa, krtani bądź astmy oskrzelowej. Pojawia się stan podgorączkowy, nudności, wymioty i obrzęk. Pacjentom bardzo często dokuczają bóle brzucha oraz stawów. W rzadkich przypadkach występują duszności oraz białkomocz.
Podstawą przy stawianiu rozpoznania u pacjentów z podejrzeniem choroby posurowiczej jest badanie węzłów chłonnych. Zazwyczaj są one powiększone oraz bardzo wrażliwe na dotyk. Dodatkowo zleca się badanie moczu (niejednokrotnie wykazuje obecność białka lub krwi) oraz morfologię (sygnalizuje zapalenie naczyń lub tzw. kompleks immunologiczny, powstaje wskutek połączenia antygenu i mającego go zwalczyć przeciwciała ).
Zmiany skórne wywołane schorzeniem łagodzone są maściami oraz lekami mającymi złagodzić świąd i pieczenie. Dodatkowo sięga się po środki przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne, szczególnie gdy pojawiają się dolegliwości w obrębie stawów. W poważniejszych przypadkach podawane są kortykosteroidy.
Ponowna aplikacja leku odpowiedzialnego za rozwój reakcji alergicznej może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego , zapalenia naczyń krwionośnych oraz obrzęku twarzy, rąk i nóg.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza