Pochwica

Zmiany chorobowe i dysfunkcje w obrębie narządów płciowych nie zawsze mają związek z infekcją czy stanem zapalnym. Zdarza się, że mają one podłoże emocjonalne. Jednym z tego rodzaju schorzeń jest pochwica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Pochwica charakteryzuje się niekontrolowanymi i niezamierzonymi skurczami mięśni skupionymi wokół pochwy. Bardzo często jest on tak silny, że całkowicie uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego. Próbie wprowadzenia do pochwy penisa, tamponu, a nawet palca towarzyszy silny ból.

Skąd się bierze pochwica?

Ból odczuwany w czasie stosunki może pojawić się z kilku powodów. Zdarza się, że ma on podłoże anatomiczne (gruba błona dziewicza, nieprawidłowe ułożenie macicy, pęknięcie narządów płciowych, zmiany zanikowe pochwy) lub jest konsekwencją infekcji dróg moczowych .

Najczęściej jednak pochwica łączona jest z zaburzeniami emocjonalnymi. W tym przypadku dolegliwości wywołane są silnym lękiem przed ciążą , samym stosunkiem lub mężczyznami. Pochwica najczęściej występuje u młodych, czasem zbyt wcześnie uświadomionych i niedojrzałych kobiet. Za stany lękowe mogą odpowiadać złe relacje z partnerem, doświadczenie przemocy seksualnej, zaburzenia osobowości oraz złe relacje z ojcem. Ten rodzaj pochwicy nazywany jest pierwotną.

Dolegliwość może pojawić się również u kobiet z udanym życiem seksualnym, u których na skutek infekcji lub urazu psychicznego pojawia się silny ból przy próbie odbycia stosunku (tzw. pochwica wtórna). Podstawą diagnozy obok badań potwierdzających lub wykluczających infekcję jest wywiad z pacjentką. W rzadkich przypadkach pochwica uniemożliwia wykonanie podstawowych badań ginekologicznych .

Leczenie

Przy leczeniu pochwicy wykorzystuje się zarówno leczenie miejscowe, jak i psychoterapię . Mimo że powinno być ono dostosowane indywidualnie to specjaliści bardzo często zalecają masturbację. Pozwala ona nie tylko lepiej poznać swoje ciało, ale przezwyciężyć i całkowicie wyeliminować ból kojarzony ze stosunkiem.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

Seksuolog

Suchość pochwy (dyspareunia)

Grzybica pochwy

Seks oralny coraz częściej sprawcą raka

Zapalenie pochwy

Więcej o: