Skręcenie stawu kolanowego to naciągnięcie więzadła, jego zerwanie (najczęściej z fragmentem kości) lub rozdarcie torebki stawowej. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej wskutek urazu tj. silnego uderzenia od strony zewnętrznej lub wewnętrznej, przy zbyt mocnym wyprostowaniu i napięciu kończyny. W zależności od skali i typu uszkodzenia wyróżnia się cztery typy uszkodzenia:
- I typ - charakteryzuje się naciągnięciem więzadeł, połączonym z rozwłóknieniem torebki stawowej
- II typ - dochodzi do całkowitego rozerwania torebki stawowej
- III typ - rozdarciu torebki stawowej towarzyszy rozdarcie więzadła
- IV typ - oderwanie więzadła z fragmentem kości
Niezależnie od rodzaju skręcenia w chwili urazu kolano przeszywa bardzo silny ból , który postępuje przy dodatkowym obciążeniu kolana. Uszkodzone miejsce jest bardzo czułe na dotyk, który, nawet najdelikatniejszy, zwiększa wrażenia bólowe. Bardzo często wokół kolana pojawia się krwawy wysięk, który znacznie utrudnia poruszanie. Występuje on zazwyczaj w przypadku urazu więzadeł krzyżowych lub zerwaniu torebki stawowej.
Rodzaj oraz stopień uszkodzenia pozwala ocenić przede wszystkim badanie rentgenowskie oraz badanie ultrasonograficzne.
Zanim poszkodowany trafi do szpitala, w celu złagodzenia bólu należy schładzać uszkodzone kolano oraz ułożyć nogę na podwyższeniu. Konieczne jest ustabilizowanie chorej nogi (stabilizator powinien mieć otwór na rzepkę). Przy niezbyt skomplikowanych skręceniach staw musi zostać unieruchomiony na 2 do 4 tygodni. W niektórych przypadkach zakłada się gips. Po zakończeniu leczenia pacjent musi się liczyć z długą rehabilitacją . Jeśli uraz jest poważny wykonuje się zabieg usunięcia krwiaka oraz powstałe w obrębie stawu skrzepliny. Po operacji noga umieszczana jest w specjalnych szynach elektrycznych ułatwiających ćwiczenie biernych stawów. Dzięki urządzeniu nie dochodzi do obrzęków, a uszkodzony staw szybciej się regeneruje. Dodatkowo pacjentom nakazuje się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających oraz zaleca fizykoterapię. Pozwalają one złagodzić ból i zapobiegają zakrzepom.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza