Półpasiec to ostra wirusowa choroba zakaźna. Odpowiada za niego ten sam wirus, który wywołuje ospę wietrzną . Najczęściej chorują na niego osoby, które już przechodziły ospę, a u których doszło do reakcji utajonego zakażenia w zwojach czuciowych lub zaraziły się poprzez kontakt z chorującymi na ospę wietrzną. U części chorych po wyleczeniu pojawiają się nieuzasadnione bóle w miejscach zmienionych półpaścem. Ryzyko wystąpienia neuralgii popółpaścowej rośnie z wiekiem. U osób, które zakażenie półpaścem przechodziły przed 40 rokiem życie, na nerwobóle cierpi zaledwie 10 proc. Wśród tych którzy zachorowali na półpaśca po 70. roku życia, blisko 80 proc. skarży się na tego rodzaju dolegliwość.
Neuralgia, to nerwobóle związane z uszkodzeniem nerwu obwodowego, w większości przypadków dotyka nerw trójdzielny powodując ból w okolicach skroni , ucha i policzka. Bardzo często mylona jest z typowymi bólami głowy. Neuralgia popółpaściowa pojawia się u osób, które przechodziły zakażenie półpaścem. Szacuje się, że 9 - 15 proc. wszystkich chorych skarży się na miejscowy, piekący niekiedy szarpiący i kłujący ból w miejscu, w którym wystąpiły zmiany skórne wywołane wirusem półpaśca. Uporczywemu bólowi często towarzyszy pogorszenie samopoczucia (depresja), stany lękowe oraz zaburzenia snu.
Objawy neuralgii często mylone są z neuropatią, czyli stanem chorobowym dotyczącym nerwów - struktur przenoszących impulsy do różnych części organizmu. Tego typu schorzenie charakteryzuje się drętwieniem, mrowieniem, paleniem oraz wrażeniem osłabienia kończyn.
W przypadku neuralgii popółpaścowej diagnoza powstaje w oparciu o wywiad oraz badania neurologiczne, które pozwalają określić ognisko bólu. Badania obrazowe, takie jak MRI nie dają jednoznacznej odpowiedzi co do rodzaju schorzenia.
Przy leczeniu półpaśca po ustaniu wysięków ze zmian skórnych pacjentom podaje się małe dawki kortykosteroidów (hormony produkowane przez korę nadnerczy, czasami wchodzą w skład leków przeciwzapalnych), leków przeciwzapalnych, które mają zapobiec wystąpieniu nerwobóli w przyszłości. W przypadku ciężkiej neuralgii (zwłaszcza u osób starszych) wykorzystuje się naświetlanie laserem stymulującym, lub stosuje się preparaty (np. kremy) zawierające kapsaicynę (organiczny związek chemiczny o właściwościach przeciwbólowych oraz karbamazepinę (lek psychotropowy).