Sonda żołądkowa lub jelitowa

Badanie wykorzystujące sondę żołądkową bądź jelitową może mieć charakter diagnostyczny jak i terapeutyczny. Najczęściej z jego pomocą ocenia się czynności wydzielnicze żołądka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Zakładanie sondy polega na wprowadzeniu małej, giętkiej, plastikowej rurki przez nos lub jamę ustną do żołądka lub jelita cienkiego. Ten zabieg może być użyty w celach diagnostycznych lub leczniczych. Chociaż zabieg może powodować odruch wymiotny i nudności u niektórych pacjentów, nie jest bolesny. Rozmiar sondy może być różny w zależności od celu w jakim się jej używa.

Opis badania

Sonda nosowo-żołądkowa (zakładana przez nos do żołądka) może być założona w celu:

  • uzyskania płynu z żołądka. Lekarz może ocenić czy nie ma krwi w żołądku, możliwa jest ocena wydzielania żołądka czyli kwaśność soku żołądkowego, zawartość enzymów i inne cechy. U osób po zatruciu można pobrać płyn z żołądka i określić rodzaj trucizny. Czasami sonda zostaje w żołądku na dłużej aby uzyskiwać płyn przez kilka kolejnych godzin.
  • leczenia niektórych schorzeń. Na przykład:

- zimna woda może być podawana przez sondę do żołądka aby zatrzymać krwawienie, albo

- trucizna może być wypłukana lub dezaktywowana węglem aktywowanym, albo

- przez sondę można podawać płynne pokarmy osobom, które nie mogą połykać.

  • ciągłego usuwania zawartości żołądka. Koniec sondy jest połączony z ssakiem, który usuwa gaz i płyn z żołądka. Ta metoda pomaga zmniejszyć obciążenie żołądka i przewodu pokarmowego kiedy jest jakaś blokada lub przewód pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo.

Sonda nosowo-jelitowa (dłuższa niż nosowo-żołądkowa, zakładana przez nos, żołądek do jelita cienkiego). Zabieg może być wykonany w celu:

  • uzyskania zawartości jelita,
  • ciągłego usuwania płynu z jelita cienkiego,
  • podawania pożywienia,
  • przeprowadzenia biopsji przy pomocy sondy z małym urządzeniem na końcu. Tkanka może być następnie analizowana pod względem aktywności enzymów, mikroskopowo, lub jeszcze inaczej. Ponieważ w żołądku i jelicie cienkim nie czujemy bólu zabieg jest bezbolesny.

Przygotowanie do badania

Nie jest wymagane żadne szczególne przygotowanie do tej procedury.

Wyniki

Lekarz może ocenić czy nie ma krwi w żołądku, możliwa jest ocena wydzielania żołądka czyli kwaśność, zawartość enzymów i inne cechy. U osób po zatruciu można pobrać płyn z żołądka i określić rodzaj trucizny. Czasami sonda zostaje w żołądku na dłużej aby uzyskiwać płyn przez kilka kolejnych godzin. Tkanka uzyskana przez sondę może być następnie analizowana pod względem aktywności enzymów, mikroskopowo, lub w inny sposób.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Nadkwasota żołądka

Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu

Jak się przygotować do gastroskopii?

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

Badania jelit

Więcej o: