Antygen nowotworowy CA-125

Obecność tego markera nowotworowego w surowicy jest całkowicie naturalna i nie zawsze ma związek z poważną chorobą. Jego znaczny wzrost obserwuje się m.in. u kobiet w ciąży oraz w czasie menstruacji.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mimo że antygen nowotworowy CA-125 jest stale obecny w ludzkim organizmie jego wzrost, tj. przekroczenie 35 U/ml, powinien wzbudzić niepokój. Warto jednak pamiętać, że poziom antygenu w surowicy zależy w dużej mierze od gospodarki hormonalnej, dlatego też za dopuszczalny i bezpieczny uznaje się również wynik o wartość 65 U/ml. Ze względu na te wahania badanie pod jego kątem nie może być jedyną metodą diagnostyczną. Dopiero zestawienie go z

">badaniem ginekologicznym lub badaniem USG pozwala na dalszą interpretację.

Antygen ten w największych ilościach gromadzi się przede wszystkim na powierzchni komórek zmienionych przez chorobę nowotworową. Niemal w 80 proc. przypadków jego nadmiar oznacza raka jajnika .

Skok poziomu CA-125 może oznaczać m.in. zapalenie wątroby, trzustki, jajników bądź jąder. Bardzo często jego wzrost obserwuje się w przypadku zapalenia osierdzia, niewydolności serca, zapalenia płuc, sarkoidozy , a nawet cukrzycy. Jeśli przesłanki przemawiają za nowotworem najczęściej mówi się o:

- gruczolaku płuc

- raku piersi

- raku endometrium

- raku trzustki

Niski poziom antygenu u osób, u których potwierdzono już schorzenie oznacza skuteczność prowadzonego leczenia.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Antygen nowotworowy CA 19-9

Markery nowotworowe

Nie daj się nowotworom! Rusz się po zdrowie!

Antygen karcinoembrionalny (CEA, antygen rakowo - płodowy)

Nowotwór

Więcej o: