Antygen karcinoembrionalny (CEA, antygen rakowo-płodowy)

Markery nowotworowe to grupa bardzo szczególnych związków występujących w ludzkim organizmie. Ich oznaczenie jest niezbędne nie tylko do potwierdzenia choroby nowotworowej, ale także do oceny skuteczności leczenia. Badanie antygenu karcinoembrionalnego zlecane jest m.in. w przypadku podejrzenia raka jelita grubego, piersi bądź wątroby.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

CEA powstaje w komórkach nabłonkowych układu pokarmowego, które kontrolują jego uwalnianie i stężenie. Jego prawidłowy i bezpieczny poziom nie powinien przekraczać 0,5-4,0 mikrograma/l. Mimo że stanowi miarodajny wyznacznik nowotworu jego ocena w badaniach przesiewowych nie jest zlecana. Podanie wartości antygen karcinoembrionalny

ma sens jedynie wtedy, gdy już nowotwór rozpoznano, a podwyższony wynik daje ostateczną odpowiedź co, do charakteru schorzenia. Dodatkowo pozwala ocenić czy prowadzone postępowanie jest właściwe, a przede wszystkim skuteczne. Należy pamiętać, że w początkowej fazie raka poziom antygenu utrzymuje się w normie lub jest nieznacznie podwyższony.

Kiedy się bada CEA?

Z powodu rozwoju antygenu w układzie pokarmowym znaczny skok jego poziomu łączony był z nowotworem w obrębie układu pokarmowego, głównie z rakiem jelita grubego lub odbytu. Dziś wiadomo już, że wartość antygen karcinoembrionalny rośnie także przy innych nowotworach, dlatego testy pod jego kątem zlecane są w przypadku podejrzenia:

- raka piersi

- raka wątroby

- raka oskrzeli

- raka trzustki

- raka tarczycy

Nie tylko nowotwór

Wzrost CEA może pojawić się nie tylko w przy nowotworach. Wynik testu w przedziale 5-40 mg/ml niejednokrotnie pojawia się w przypadku:

- marskości wątroby

- zapalenia trzustki

- niewydolności nerek

- choroby zapalnej jelit

- choroby wrzodowej

- przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POCh)

- ciąży

- zablokowania dróg żółciowych

- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Wartość CEA podaje się nie tylko w oparciu o morfologię . Badanie innych płynów ustrojowych np. płynu mózgowo- rdzeniowego czy płynu otrzewnowego pozwala ocenić czy choroba rozprzestrzenia się na inne tkanki.

Stężenie antygenu ocenia się tuż przed, jak i tuż po wykonaniu zabiegu usunięcia guza. Daje to wstępną ocenę skuteczności prowadzonej terapii.

Czytaj także:

Nowotwór

Markery nowotworowe

Onkolog

Kalendarz badań - dla mężczyzny

Kalendarz badań - dla kobiety

Więcej o: