Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne ma na celu mikroskopowe określenie zmian chorobowych w tkankach. Stosuje się je w rozpoznaniu nowotworów, leczeniu schorzeń zapalnych, przy stwierdzaniu przyczyny zgonu. Od badania histopatologicznego zależy diagnoza oraz terapia choroby nowotworowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Metody histopatologiczne zależne są od sposobu pobierania materiału do badania. Są to: cytologia złuszczeniowa, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC, punkcja), biopsja grubo igłowa (oligobiopsja), biopsja wiertarkowa, biopsja otwarta, biopsja śródoperacyjna, diagnostyczne otwarcie jamy brzusznej, laboratoryjne techniki przygotowania pobranego materiału, preparaty barwione, preparaty mrożone, rozmaz.

Materiał pobrany podczas biopsji umieszcza się w utrwalaczu, następnie przygotowuje do badania histopatologicznego. Wycinek zostaje odwodniony, utwardzony i zalany parafiną. Następnie jest krojony na kilkunastomilimetrowe paseczki, umieszczany na szkiełkach mikroskopowych i barwiony.

Gotowy materiał do badania jest oceniany przez patologa, który opisuje zmiany chorobowe (rozpoznanie histopatologiczne) lub stwierdza ich brak.

Przygotowanie i przebieg badania zależny jest od wyboru metody histopatologicznej.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Celiakia - diagnoza bez biopsji jelita

Histopatolog

Zapalenie opon mózgowych

Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu

Rektoskopia

Więcej o: