8 pytañ, które pomog± ci doceniæ (i byæ mo¿e ocaliæ) twój zwi±zek

8 pytañ, które pomog± ci doceniæ (i byæ mo¿e: ocaliæ) twój zwi±zek
Coraz czê¶ciej zastanawiasz siê, co robisz u boku tej w³a¶nie osoby? A mo¿e wszystko siê uk³ada, ale chcia³by¶ czerpaæ z bycia razem wiêksz± satysfakcjê? Te pytania dodadz± waszemu zwi±zkowi wiêcej mocy.
Je¶li chcesz czuæ siê lepiej w jakiejkolwiek dziedzinie ¿ycia, skup siê na pozytywnych jej aspektach. Brak ci zadowolenia z relacji? Je¶li nie zdecydujesz siê z niej wyj¶æ, jedyne, co mo¿esz zmieniæ, to swój stosunek do niej. Spróbuj, a byæ mo¿e oka¿e siê, ¿e taka relacja, o jakiej marzysz, to twoja w³asna.
Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!
Alice Boyes, autorka publikacji i ksi±¿ek psychologicznych, wymienia 8 sposobów na to, by poczuæ wiêcej wdziêczno¶ci za zwi±zek, którym obdarzy³ ciê los. Warto æwiczyæ, niezale¿nie od tego, czy obecny partner to ten na ca³e ¿ycie, czy nie. Gwarantowane: wyæwiczysz cenn± umiejêtno¶æ widzenia tego, co pozytywne (zamiast szukaæ powodów do krytykowania), a to ZAWSZE zwiêksza poziom zadowolenia. Ale do konkretów!

Jakie dobre strony widzi w tobie partner?
1. Co robi twój partner, dziêki czemu patrzysz na siebie przychylnie?
Co mówi lub robi twój partner, co pozwala ci dostrzec w sobie dobr± osobê, swoje dobre strony? Partner to najczê¶ciej osoba, która widzi ciê na co dzieñ i dobrze zna. To w³a¶nie on/ona zazwyczaj dobrze twoje zalety, umiejêtno¶ci i potencja³, który byæ mo¿e umniejszasz.
Co partner uwa¿a za twój niew±tpliwy atut?
Co w tobie podziwia?
Ws³uchaj siê w to.
Byæ mo¿e prosi ciê te¿ o radê lub pomoc w pewnych kwestiach ze wzglêdu na to, ¿e ceni twoje zdanie czy kwalifikacje.
Nie wiesz, co partner w tobie ceni? Po prostu spytaj go/ j± o to.
Wiêcej o relacjach:

Co akceptuje w tobie partner?
2. Jakie twoje cechy i przywary akceptuje twój partner, mimo ¿e innym ciê¿ko je znie¶æ?
Jeste¶ bardzo oszczêdny/wymagaj±cy/drobiazgowy/gadatliwy [wstaw dowolne].
Niektórzy uwa¿aj±, ¿e to irytuj±ce, ale twój partner ma wobec tych twoich cech du¿o akceptacji i wyrozumia³o¶ci. Niedoskona³o¶ci tworz± indywidualno¶æ. A twój partner wybra³ w³a¶nie taki ich zestaw, który ty masz. I na odwrót: ty wybra³e¶ jego.
3. Jakie twoje dziwactwa akceptuje i wspiera partner, podczas gdy inne osoby raczej z nich kpi±?
Zami³owanie do literatury lub muzyki uwa¿anej za kicz, zbieranie figurek, du¿a, przez resztê uwa¿ana za nadmiern±, dba³o¶æ o zdrowe od¿ywianie czy trening fizyczny?
Inni robi± sobie z tego powodu z ciebie ¿arty, ale nie partner. On czy ona wie, ¿e ka¿de z was ma swoje dziwactwa, byæ mo¿e nieujawniane publicznie zainteresowania, szanuje je, jest wobec nich ¿yczliwy i nie bierze za z³± monetê.
Czytaj tak¿e:

Jak okazujecie sobie troskê, rozmawiacie ze sob±, roz¶mieszacie siê?
4. Za pomoc± jakich gestów okazujecie sobie troskê i czu³o¶æ?
W ka¿dej parze troska i czu³o¶æ mog± byæ odmiennie definiowane.
Dla jednych okazaniem troski bêdzie otulenie kocem, gdy drugie za¶nie na kanapie przed telewizorem czy przytulenie. Dla innych umycie drugiemu samochodu lub kupienie kawy, któr± lubi.
Jak to jest u was? Ró¿nicie siê miêdzy sob± tymi sposobami? Co twój partner robi z my¶l± o tobie? Co ty robisz z my¶l± o nim?
5. Jakiego w³asnego jêzyka u¿ywacie do porozumiewania siê miêdzy sob±?
Chodzi o takie s³owa, wyra¿enia, symbole, których znaczenie jest jasne tylko dla was, nie rozumie ich nikt poza wami. Mog± to byæ s³owa, które funkcjonuj± w jêzyku w jakim¶ innym znaczeniu, które dla was maj± specyficzny, odmienny sens. Sk±d siê wziê³y? Bardzo czêsto np. ze ¶miesznych sytuacji, wcze¶niejszych przejêzyczeñ, historii was ³±cz±cych. Pamiêtasz je?
6. Co z ca³± pewno¶ci± wywo³a u¶miech na twarzy partnera, gdy to zrobisz?
Je¶li jeste¶cie ze sob± jaki¶ czas, bardzo mo¿liwe, ¿e wiecie ju¿, co jest w waszym zwi±zku 'przyciskiem bezpieczeñstwa'.
Co roz¶mieszy partnera, nawet gdy sytuacja jest napiêta?
Jakie gesty, zachowania pozwalaj± wam roz³adowaæ atmosferê?
Mo¿e to byæ zrobienie g³upiej miny, rozczochranie w³osów lub inny znany tylko wam i zawsze dzia³aj±cy obyczaj.
Zobacz te¿:

Co sprawia, ¿e czujesz siê wa¿ny dla partnera?
7. W jaki sposób okazujecie sobie z partnerem, ¿e o sobie my¶licie?
Mo¿e wysy³acie sobie wiadomo¶ci w ci±gu dnia? A mo¿e pod koniec dnia dzielicie siê tym, jak wam min±³ czas? Czy dopytujecie o co¶, o czym wiecie, ¿e partner mia³ w planach, np. jak posz³a prezentacja, wa¿ne spotkanie?
8. Jakie rytua³y daj± wam poczucie blisko¶ci i bezpieczeñstwa?
W jaki sposób zachowujecie kontakt lub co przypomina wam o partnerze w okresach roz³±ki, np. gdy podró¿ujecie osobno? Jakie wspólne rytua³y macie? Mo¿e niedzielne ¶niadania w ³ó¿ku?
Zrób eksperyment i przez miesi±c ignoruj negatywne aspekty partnera: po prostu nie przywi±zuj do nich takiej uwagi. W zamian codziennie my¶l o tym, co w nim lubisz, co takiego robi³ dobrze, jakie jego cechy uwa¿asz za warto¶ciowe, co w waszym zwi±zku dzia³a dobrze.
Pamiêtaj, ¿e to, na czym siê koncentrujesz, ro¶nie.
Mo¿esz to robiæ np. przed pój¶ciem spaæ, mo¿esz zapisaæ na kartce, aby nabra³o jeszcze wiêkszej mocy.
Po miesi±cu oceñ, co siê zmieni³o miêdzy wami i jak siê z tym czujesz. Mo¿esz byæ zaskoczony efektem. ¯yczymy du¿o satysfakcji ze zwi±zków!
Autorka artyku³u: Ma³gorzata Skorupa - psycholog, konsultantka Telefonu Zaufania dla Osób Doros³ych w Kryzysie Emocjonalnym przy Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie. Autorka wielu publikacji z zakresu psychologii oraz rozwoju osobistego. Aktualnie przyjmuje w prywatnym gabinecie w Szczecinie.
Czytaj tak¿e:
3 umiejêtno¶ci, które pozwalaj± stworzyæ szczê¶liwy zwi±zek
Wyznaczniki atrakcyjno¶ci: co sprawia, ¿e w kim¶ siê zakochujemy, a kogo¶ nie lubimy