Coraz częściej zastanawiasz się, co robisz u boku tej właśnie osoby? A może wszystko się układa, ale chciałbyś czerpać z bycia razem większą satysfakcję? Te pytania dodadzą waszemu związkowi więcej mocy.
Jeśli chcesz czuć się lepiej w jakiejkolwiek dziedzinie życia, skup się na pozytywnych jej aspektach. Brak ci zadowolenia z relacji? Jeśli nie zdecydujesz się z niej wyjść, jedyne, co możesz zmienić, to swój stosunek do niej. Spróbuj, a być może okaże się, że taka relacja, o jakiej marzysz, to twoja własna.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Alice Boyes, autorka publikacji i książek psychologicznych, wymienia 8 sposobów na to, by poczuć więcej wdzięczności za związek, którym obdarzył cię los. Warto ćwiczyć, niezależnie od tego, czy obecny partner to ten na całe życie, czy nie. Gwarantowane: wyćwiczysz cenną umiejętność widzenia tego, co pozytywne (zamiast szukać powodów do krytykowania), a to ZAWSZE zwiększa poziom zadowolenia. Ale do konkretów!
1. Co robi twój partner, dzięki czemu patrzysz na siebie przychylnie?
Co mówi lub robi twój partner, co pozwala ci dostrzec w sobie dobrą osobę, swoje dobre strony? Partner to najczęściej osoba, która widzi cię na co dzień i dobrze zna. To właśnie on/ona zazwyczaj dobrze twoje zalety, umiejętności i potencjał, który być może umniejszasz.
Co partner uważa za twój niewątpliwy atut?
Co w tobie podziwia?
Wsłuchaj się w to.
Być może prosi cię też o radę lub pomoc w pewnych kwestiach ze względu na to, że ceni twoje zdanie czy kwalifikacje.
Nie wiesz, co partner w tobie ceni? Po prostu spytaj go/ ją o to.
Więcej o relacjach:
2. Jakie twoje cechy i przywary akceptuje twój partner, mimo że innym ciężko je znieść?
Jesteś bardzo oszczędny/wymagający/drobiazgowy/gadatliwy [wstaw dowolne].
Niektórzy uważają, że to irytujące, ale twój partner ma wobec tych twoich cech dużo akceptacji i wyrozumiałości. Niedoskonałości tworzą indywidualność. A twój partner wybrał właśnie taki ich zestaw, który ty masz. I na odwrót: ty wybrałeś jego.
3. Jakie twoje dziwactwa akceptuje i wspiera partner, podczas gdy inne osoby raczej z nich kpią?
Zamiłowanie do literatury lub muzyki uważanej za kicz, zbieranie figurek, duża, przez resztę uważana za nadmierną, dbałość o zdrowe odżywianie czy trening fizyczny?
Inni robią sobie z tego powodu z ciebie żarty, ale nie partner. On czy ona wie, że każde z was ma swoje dziwactwa, być może nieujawniane publicznie zainteresowania, szanuje je, jest wobec nich życzliwy i nie bierze za złą monetę.
Czytaj także:
4. Za pomocą jakich gestów okazujecie sobie troskę i czułość?
W każdej parze troska i czułość mogą być odmiennie definiowane.
Dla jednych okazaniem troski będzie otulenie kocem, gdy drugie zaśnie na kanapie przed telewizorem czy przytulenie. Dla innych umycie drugiemu samochodu lub kupienie kawy, którą lubi.
Jak to jest u was? Różnicie się między sobą tymi sposobami? Co twój partner robi z myślą o tobie? Co ty robisz z myślą o nim?
5. Jakiego własnego języka używacie do porozumiewania się między sobą?
Chodzi o takie słowa, wyrażenia, symbole, których znaczenie jest jasne tylko dla was, nie rozumie ich nikt poza wami. Mogą to być słowa, które funkcjonują w języku w jakimś innym znaczeniu, które dla was mają specyficzny, odmienny sens. Skąd się wzięły? Bardzo często np. ze śmiesznych sytuacji, wcześniejszych przejęzyczeń, historii was łączących. Pamiętasz je?
6. Co z całą pewnością wywoła uśmiech na twarzy partnera, gdy to zrobisz?
Jeśli jesteście ze sobą jakiś czas, bardzo możliwe, że wiecie już, co jest w waszym związku 'przyciskiem bezpieczeństwa'.
Co rozśmieszy partnera, nawet gdy sytuacja jest napięta?
Jakie gesty, zachowania pozwalają wam rozładować atmosferę?
Może to być zrobienie głupiej miny, rozczochranie włosów lub inny znany tylko wam i zawsze działający obyczaj.
Zobacz też:
7. W jaki sposób okazujecie sobie z partnerem, że o sobie myślicie?
Może wysyłacie sobie wiadomości w ciągu dnia? A może pod koniec dnia dzielicie się tym, jak wam minął czas? Czy dopytujecie o coś, o czym wiecie, że partner miał w planach, np. jak poszła prezentacja, ważne spotkanie?
8. Jakie rytuały dają wam poczucie bliskości i bezpieczeństwa?
W jaki sposób zachowujecie kontakt lub co przypomina wam o partnerze w okresach rozłąki, np. gdy podróżujecie osobno? Jakie wspólne rytuały macie? Może niedzielne śniadania w łóżku?
Zrób eksperyment i przez miesiąc ignoruj negatywne aspekty partnera: po prostu nie przywiązuj do nich takiej uwagi. W zamian codziennie myśl o tym, co w nim lubisz, co takiego robił dobrze, jakie jego cechy uważasz za wartościowe, co w waszym związku działa dobrze.
Pamiętaj, że to, na czym się koncentrujesz, rośnie.
Możesz to robić np. przed pójściem spać, możesz zapisać na kartce, aby nabrało jeszcze większej mocy.
Po miesiącu oceń, co się zmieniło między wami i jak się z tym czujesz. Możesz być zaskoczony efektem. Życzymy dużo satysfakcji ze związków!
Autorka artykułu: Małgorzata Skorupa - psycholog, konsultantka Telefonu Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym przy Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie. Autorka wielu publikacji z zakresu psychologii oraz rozwoju osobistego. Aktualnie przyjmuje w prywatnym gabinecie w Szczecinie.
Czytaj także:
3 umiejętności, które pozwalają stworzyć szczęśliwy związek
Wyznaczniki atrakcyjności: co sprawia, że w kimś się zakochujemy, a kogoś nie lubimy