LDH (dehydrogenaza mleczanowa)

Dehydrogenaza mleczanowa to enzym obecny niemal we wszystkich komórkach i narządach w organizmie. Gdy przedostanie się do krwioobiegu można podejrzewać chorobę wątroby, anemię lub zawał mięśnia sercowego.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

LDH to tzw. enzym oksydoreduktazy. Jego podstawowym zadaniem jest uczestnictwo w większości reakcji utleniania oraz redukcji (odpowiada za ostatni etap glikolizy, czyli podziału glukozy). Stężenie LDH w organizmie podaje się oparciu o badanie surowicy krwi . U zdrowej osoby jego poziom nie powinien przekraczać, w zależności od stosowanej metody 120 - 230 U/l lub 230 - 480 U/l (nie ma jednej powszechnie stosowanej metody pomiaru LDH). Wzrost najczęściej łączy się z uszkodzeniem tkanek lub zwiększoną przepuszczalnością naczyń, która może oznaczać poważniejsze zmiany patologiczne. Mimo że występuje przede wszystkim w wątrobie (tam też jest wytwarzany) to w zależności od miejsca, w którym jest wytwarzany wyróżnia się pięć typów tego enzymu:

- LDH1 (HHHH) - komórki mięśnia sercowego

- LDH2 (HHHM) - serce, erytrocyty, mózg

- LDH3 (HHMM) - mózg, nerki, leukocyty

- LDH4 (HMMM) - wątroba, mięśnie

- LDH5 (MMMM) - głównie mięśnie oraz w niedużych ilościach w wątrobie

LDH ma zdolność dzielenia dzięki obecności dwóch podjednostek tzw. H - sercowej oraz M - mięśniowej. Pozwalają one na stworzenie podobnych lub takich samych enzymów w obrębie jednego organizmu.

Dlaczego wzrasta?

Znaczne podwyższenie poziomu LDH bardzo często występuje u pacjentów po zawale serca i waha się między 400-2300 U/l (taki stan może utrzymywać nawet kilka dni). Wzrost dehydrogenezy mleczanowej pojawia się u osób z wirusowym zapaleniem wątroby, nowotworem wątroby (przede wszystkim LDH 4 i 5), uszkodzeniem mięśni, anemią hemolityczną, atrofią mięśni, zapaleniem płuc, ostrym zapaleniem trzustki , chorobą nerek, anemią megaloblastyczną oraz przy chorobach serca (głównie LDH 1 i 2). Wzrost LDH 1 i 2 jest charakterystyczny dla niedokrwistości hemolitycznej. W przypadku hemolizy krwi wskaźnik LDH w erytrocytach jest niemal 100 razy większy niż w innych tkankach.

Gdy jest go za mało

Niski poziom LDH nie jest powodem do niepokoju. Zdarza się, że jego znaczny spadek występuje u osób, które przyjmują duże ilości witaminy C.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca)

Miażdżyca

Dieta dla wątroby

MPV

Amylaza trzustkowa

Więcej o:
Komentarze (3)
LDH (dehydrogenaza mleczanowa)
Zaloguj się
 • soso111

  0

  "Gdy przedostanie się do krwioobiegu można podejrzewać chorobę wątroby, anemię lub zawał mięśnia sercowego." - wow, ale rozrzut. ciekawe, że są substancje, które mogą oznaczać tyle różnych odległych od siebie rzeczy. miałam ostatnio badania i wyszło mi niskie ldh. mam nadzieję że to przez to, że jestem podziębiona i brałam dużo witaminy c

 • elakaucz

  0

  omatko, znów coś tak napisane, że normalny człowiek nigdy się nie połapie. "LDH to tzw. enzym oksydoreduktazy. Jego podstawowym zadaniem jest uczestnictwo w większości reakcji utleniania oraz redukcji (odpowiada za ostatni etap glikolizy, czyli podziału glukozy)." - a skąd ja mam wiedzieć co to wszystko znaczy?

 • clubmate16

  0

  czemu te wszystkie rzeczy muszą mieć takie dziwne nazwy??? nie dało się wymyślić czegoś łatwiejszego niż ldh dehodrygogenaza mleczanowa??? serio, kto wymysla te nazwy. w każdym razie ja mam niski poziom LDH, ale mam nadzieje, ze to właśnie przez to, że ciągle piję koktajle z natką pietruszki, czyli w sumie z witaminą c...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX