Scyntygrafia serca (badanie izotopowe)

Scyntygrafia serca jest to badanie obrazowe przeprowadzone z użyciem substancji promieniotwórczej (izotopu).
Dołącz do nas na Facebooku!

Wskazaniem jest choroba niedokrwienna serca. Warunkiem jest miarowy rytm serca. Badania nie można przeprowadzać u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Przebieg badania

Badanie przeprowadzane jest w ciągu dwóch dni, w dwóch etapach za pomocą urządzenia zwanego gammakamerą.

W etapie pierwszym przeprowadza się próbę wysiłkową, kontrolując cały czas pracę serca poprzez badanie EKG oraz ciśnienie tętnicze. Po osiągnięciu maksymalnego wysiłku pacjentowi podaje się poprzez wenflon znacznik promieniotwórczy. Po godzinie za pomocą gammakamery rejestruje się obraz serca.

W fazie drugiej spoczynkowej, wykonywanej zazwyczaj następnego dnia, także poprzez wenflon podaje się izotop i po godzinie rejestruje obraz serca podczas spoczynku.

Na koniec badania oba obrazy, z fazy I oraz II, porównuje się.

Przygotowanie do badania

Przed badaniem pacjent musi odstawić leki, które mogłyby wpłynąć na zapis EKG, przejść badania wstępne - EKG, pomiar ciśnienia tętniczego, mieć ze sobą karton mleka (spożywa się go po podaniu izotopu). Należy także usunąć wszystkie metalowe przedmioty (biżuteria, monety, paski z metalowymi klamrami).

Na 3 godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłku, palić tytoniu, pić alkoholu, kawy i herbaty.

Powikłania

Badanie jest bezpieczne. Stosowane w badaniu izotopy podawane są w dawce zależnej od masy i wielkości pacjenta, bezpiecznej dla zdrowia. Nie przekracza dawki otrzymywanej podczas badania rentgenowskiego. Ponadto wykorzystywany w badaniu środek promieniotwórczy szybko ulega rozpadowi i zostaje wydalony z organizmu.

Zapis

Pacjent otrzymuje wynik w formie opisu. Niekiedy dołączone są wydruki i klisze fotograficzne.Czytaj także:

Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca)

Miażdżyca

Przełom w badaniu serca

Wypadanie płatka zastawki mitralnej

Migotanie przedsionkówWięcej o: