Co to jest cytomegalia?

Badanie na obecność wirusa cytomegalii jest powszechnie wykonywane u kobiet w ciąży

Badanie na obecność wirusa cytomegalii jest powszechnie wykonywane u kobiet w ciąży (Shutterstock)

Cytomegalia jest chorobą wywoływaną przez wirus. Stanowi szczególne zagrożenie dla nienarodzonych dzieci oraz osób z obniżoną odpornością.
Przenosi się drogą kropelkową i powoduje objawy podobne do przeziębienia - katar, kaszel, czasem powiększenie węzłów chłonnych. Skutkiem cytomegalii może być również wirusowe zapalenie płuc . Nawet kiedy infekcja mija, wirus pozostaje w organizmie. Można go wykryć, robiąc testy na obecność przeciwciał na cytomegalię. Takie testy nie należą do standardowego pakietu badań, jakie wykonuje się u kobiety w ciąży. Jednak ja zawsze zalecam moim pacjentkom, by zrobiły je najpierw na początku ciąży, a potem powtarzały co trzy miesiące. Cytomegalia może bowiem doprowadzić do ciężkich, nawet śmiertelnych uszkodzeń wątroby , serca i mózgu dziecka.

Jeśli kobieta zachorowała na cytomegalię jeszcze przed zajściem w ciążę, to niebezpieczeństwo, że wirus zaszkodzi dziecku, jest poniżej 20 proc. Matka zdążyła już bowiem wytworzyć przeciwciała, które chronią dziecko przed zarażeniem się wirusem, a jeśli do zarażenia już doszło - przed niszczącym działaniem choroby.

Cytomegalia bywa niebezpieczna wtedy, gdy do zarażenia dojdzie już w czasie ciąży, zwłaszcza w jej wczesnym okresie - ryzyko uszkodzeń płodu i poronienia jest wówczas najwyższe. Lekarz może wówczas namawiać kobietę do przerwania ciąży . Szanse na urodzenie zdrowego dziecka są większe w tych przypadkach, gdy do zakażenia doszło po trzecim miesiącu ciąży.

Noworodkom, które urodziły się z cytomegalią, podaje się leki antywirusowe, które niemal w 100 proc. niszczą wirusa. Na Zachodzie były też udane próby chronienia dziecka przed uszkodzeniami poprzez podawanie kobiecie leków antywirusowych jeszcze w czasie ciąży.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.Dołącz do nas na Facebooku!

Skomentuj:
Co to jest cytomegalia?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Bez udziału progesteronu zajście w ciąże nie byłoby możliwe  Progesteron, hormon życia
  • Zdrową wątrobą można bezkarnie się podzielić. Nie dość, że uratuje bliskiemu życie, to jeszcze szybko odrośnie, a pomniejszona bez trudu wykona wszelkie zadania Wątroba: genialna sprzątaczka, ale do czasu...
  • Ponad 95% dzieci poniżej 5 roku życia miało infekcję rotawirusową Rotawirusy - jak uniknąć zakażenia