Ewa Walas

Napisz do mnie: ewa.walas@agora.pl

Dziennikarka, redaktorka naczelna serwisów lifestylowych w Gazeta.pl. Zajmuje się głównie tematami społecznymi - trudną sytuacją rodziców dzieci niepełnosprawnych, ofiarami przemocy, kryzysem w oświacie czy konsekwencjami zaostrzenia przepisów aborcyjnych. W Lifestylu Gazeta.pl współorganizuje duże akcje redakcyjne m.in. Różowy Październik czy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Z mediami związana od niemal dekady - wcześniej pracowała m.in. w Wirtualnej Polsce i Dzienniku Bałtyckim. Uczestniczka licznych warsztatów reportażu, wśród nich: Metafory Faktu w Europejskim Centrum Solidarności czy programu stażowego Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Nałogowo czyta reportaże.Napisz do mnie: ewa.walas@agora.pl

Ewa Walas
 • Rzucił zawód lekarza i napisał kolejny hit. 'Po operacji zapytałem, czy mógłbym zachować mój dysk na pamiątkę'

  Rzucił zawód lekarza i napisał kolejny hit. "Po operacji zapytałem, czy mógłbym zachować mój dysk na pamiątkę"

  - Czas spędzony w szpitalach nauczył mnie, że naprawdę wiem najlepiej - a przynajmniej, że nie wolno mi ujawnić niewiedzy na jakikolwiek temat. Większość specjalistów tego oczekiwała, współpracownicy młodsi stażem również, ale przede wszystkim liczyli na to pacjenci. Na parę zdolnych rąk, w których będą bezpieczni. Na kogoś, kto się nie męczył, nie popełniał błędów i nie potrzebował ani chwili dla siebie. Jakież to musiało dawać poczucie wolności - pisze w swojej najnowszej książce Adam Kay. Właśnie ukazała się jego książka "Nielekarz".

 • Horror na poznańskim SOR-ze. 'Przecież on i tak nadaje się tylko do hospicjum' [TYLKO U NAS]
 • Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? Dietetyk: To jeden z najczęściej powtarzanych mitów

  Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? Dietetyk: To jeden z najczęściej powtarzanych mitów

  Płaski, umięśniony brzuch to marzenie wielu z nas. O naszych pragnieniach wiele mówią najczęstsze wyszukiwania w Google. Wpisujemy "ćwiczenia na płaski brzuch", "jak mieć płaski brzuch bez ćwiczeń", "co jeść, aby mieć płaski brzuch", "płaski brzuch w tydzień", "jak pozbyć się tłuszczu z brzucha" i wiele innych (czasem absurdalnych) fraz. Tymczasem dietetycy studzą emocje i przypominają, że nie da się schudnąć z jednej partii ciała. - Spalanie tkanki tłuszczowej w obrębie jednego miejsca, to jeden z najczęściej powtarzanych mitów - mówi psycholog i dietetyk Michał Malinowski.

 • Nowotwory mają często błahe objawy. Kilka dolegliwości powinno zaniepokoić

  Nowotwory mają często błahe objawy. Kilka dolegliwości powinno zaniepokoić

  Słowo nowotwór budzi w większości z nas olbrzymi lęk. Nie bez powodu, bo jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rocznie diagnozuje się w Polsce tę chorobę u prawie 170 tys. osób, a umiera ok. 100 tys. pacjentów. Wielu lekarzy wskazuje, że najważniejszy w leczeniu jest czas reakcji. Stąd tak istone jest, by zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nasz organizm i nie bać się badań profilaktycznych. Tłumaczymy, które objawy powinny wzbudzić niepokój.

 • 'W pół roku straciłam 1/3 włosów'. Dla nich te Oscary były ważniejsze, niż którekolwiek wcześniej

  "W pół roku straciłam 1/3 włosów". Dla nich te Oscary były ważniejsze, niż którekolwiek wcześniej

  - Na jakiejś grupie kobieta napisała mi, że łysienie plackowate to nie jest śmiertelna choroba, nie trzeba wokół niej chodzić na paluszkach, a Will Smith przesadził, bo uderzył kogoś za żart z fryzury. No nie. Żart z fryzury byłby wtedy, gdyby Jada Smith chciała ją mieć - poszła do fryzjera i pomalowała albo ścięła włosy z premedytacją. Teraz ma ją wskutek choroby i śmianie się z tego jest nie na miejscu - mówi Patrycja Blindow cierpiąca na łysienie plackowate. Podobnego zdania jest Aleksandra Przybylska prowadząca instagramowe konto ŁysOla. - To bardzo dobrze, że jest o tym teraz głośno. Osoby walczące z łysieniem plackowatym są bowiem często ofiarami hejtu - przyznaje.

 • Chorobę Hashimoto możesz zauważyć na skórze. Te objawy powinny cię zaniepokoić

  Chorobę Hashimoto możesz zauważyć na skórze. Te objawy powinny cię zaniepokoić

  Z chorobą Hashimoto może zmagać się około 800 tys. osób w Polsce. Wraz ze wzrostem świadomości profilaktyki, liczba ta się powiększa. Choć zazwyczaj jej objawami są ciągłe zmęczenie, senność, zwiększenie masy ciała czy zaburzenia miesiączkowania, symptomy Hashimoto mogą wystąpić też na skórze. Tłumaczymy, które zmiany powinny niepokoić.

 • Prawidłowy poziom cukru na czczo. Jak czytać wyniki? Jak obniżyć poziom cukru?
 • Dieta lekkostrawna. Najprostszy jadłospis na trzy dni

  Dieta lekkostrawna. Najprostszy jadłospis na trzy dni

  Podstawową zasadą diety lekkostrawnej jest sięganie po produkty, które nie obciążąją układu pokarmowego. Warto jednak pamiętać, by dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczyć. Choć zazwyczaj zalecana jest osobom starszym, doskonale sprawdzi się też po operacjach czy zatruciach. Tłumaczymy, jakie produkty sprawdzą się przy diecie lekkostrawnej.

 • Dieta z niskim indeksem glikemicznym. Zrezygnuj z kilku produktów

  Dieta z niskim indeksem glikemicznym. Zrezygnuj z kilku produktów

  Wprowadzenie zmian w nawykach żywieniowych to często element walki z różnymi chorobami. Pacjentom z cukrzycą lub otyłością, lekarze zalecają często dietę z niskim indeksem glikemicznym. W dużym skrócie, jej zasady sprowadzają się do kontrolowania pożywania produktów z wysoką zawartością cukru. Wyjaśniamy, które produkty są wskazane przy tej diecie, a których lepiej unikać.

 • Zespół jelita drażliwego. Te objawy mogą świadczyć o chorobie

  Zespół jelita drażliwego. Te objawy mogą świadczyć o chorobie

  Wzdęcia, gazy, uciążliwy ból brzucha - brzmi znajomo? Tych i innych objawów nie powinno się lekceważyć, bo mogą one świadczyć o zespole jelita drażliwego. Choroba ta znacznie pogarsza jakość życia pacjentów, dlatego warto reagować na jej symptomy jak najszybciej. Wyjaśniamy, kiedy powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

 • Najprostsza dieta cukrzycowa. Tych produktów lepiej unikać

  Najprostsza dieta cukrzycowa. Tych produktów lepiej unikać

  Statystyki dotyczące cukrzycy nie napawają optymizmem. Choroba ta nazywana jest nawet pierwszą niezakaźną epidemią na świecie, a w Polsce cierpi na nią co jedenasty dorosły. Warto jednak pamiętać, że dane te dotyczą jedynie zdiagnozowanych pacjentów. W rzeczywistości może być ich dużo więcej. Jednym z niezbędnych elementów leczenia tej choroby jest wprowadzenie diety cukrzycowej. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać jadłospis u pacjentów i osób, u których występuje ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

 • Pomoc medyczna dla osób z Ukrainy. Gdzie znaleźć ją bezpłatnie?

  Pomoc medyczna dla osób z Ukrainy. Gdzie znaleźć ją bezpłatnie?

  W związku z brutalną agresją Putina na Ukrainę, wielu obywateli tego państwa zostało zmuszonych do poszukiwania schronienia. Część z nich została z niczym, a dodatkowo wymaga niezwłocznej pomocy medycznej. Wyjaśniamy, gdzie Ukraińcy mogą znaleźć ją bezpłatnie. Swoje darmowe wsparcie zaoferowały też placówki prywatne.