Chorobę Hashimoto możesz zauważyć na skórze. Te objawy powinny cię zaniepokoić

Z chorobą Hashimoto może zmagać się około 800 tys. osób w Polsce. Wraz ze wzrostem świadomości profilaktyki, liczba ta się powiększa. Choć zazwyczaj jej objawami są ciągłe zmęczenie, senność, zwiększenie masy ciała czy zaburzenia miesiączkowania, symptomy Hashimoto mogą wystąpić też na skórze. Tłumaczymy, które zmiany powinny niepokoić.

Więcej wiadomości o zdrowiu znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.

Tajemniczo brzmiąca choroba Hashimoto to po prostu przewlekłe zapalenie tarczycy. Zazwyczaj powstaje wskutek wady układu odpornościowego, która sprawia, że tkanki organizmu zaczynają zwracać się przeciwko innym tkankom, traktując je jak wroga. Choroba ta prowadzi do niszczenia tarczycy. Spadają także hormony, które produkuje ten gruczoł. 

Objawy tej choroby niestety są bardzo różne. Pierwsze z nich są zazwyczaj powiązane z niedoczynnością tarczycy. Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów wymienia się: senność, wahania nastroju, wysoki poziom cholesterolu, zwiększenie masy ciała, bóle stawów, zmęczenie i kłopoty z koncentracją. Czasami pojawić się może także symetryczne powiększenie gruczołu tarczycowego, tzw. wole tarczycowe, ale wraz z rozwojem choroby rozmiary tarczycy stopniowo wracają do normy. 

Hashimoto możesz zauważyć na skórze

Kolejnymi dość charakterystycznymi objawami, które mogą zwrócić naszą uwagę, są zmiany na skórze. Alarmujące w kontekście choroby Hashimoto mogą być:

- szorstka, blada i wysuszona skóra,

- zimne dłonie i stopy,

- na twarzy może pojawić się trądzik,

- łuszczenie skóry,

- obrzęki, najczęściej na nogach,

- zmiana koloru skóry (może stać się nieco żółta).

Pamiętaj, że jedynym sposobem, aby złagodzić objawy choroby Hashimoto, jest wyrównanie stężenia hormonów i zastosowanie odpowiedniego leczenia. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem, który skieruje nas do endokrynologa. 

Więcej o: