Więcej na temat sytuacji w Ukrainie przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Tuż po agresji Rosji na Ukrainę, minister Niedzielski zapewnił, że rząd pracuje nad specjalnymi rozwiązaniami prawnymi, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych udzielonych mieszkańcom Ukrainy, którzy przyjadą do Polski.
"Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej" - czytamy na stronie NFZ.
W praktyce oznacza to, że wszystkie osoby, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży i przekroczyły granicę od 24 lutego włącznie, otrzymają bezpłatną pomoc w placówkach, które mają umowę z NFZ.
"Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Choć rząd dopiero pracuje nad rozwiązaniami prawnymi w tej sprawie, pojawiły się już specjalne wytyczne dla przedstawicieli wszystkich placówek medycznych, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Osoby, które pracują w tych miejscach, nie powinny odmawiać pomocy pacjentom z Ukrainy, odsyłać ich do innego świadczeniodawcy, domagać się jakiejkolwiek opłaty za świadczenia oraz wystawiać za nie faktur. "Powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP" - wskazuje NFZ.
Państwowe przychodnie i szpitale nie są jedynymi miejscami, w których potrzebujące osoby z Ukrainy znajdą pomoc. Wsparcie zapewniają także pracownicy Centrum Medycznego Damiana.
"Jesteśmy bardzo poruszeni obecną sytuacją na Ukrainie. Dlatego chcielibyśmy wyjść z pomocą osobom, które są zmuszone opuścić swój dom i uciekać, szukając bezpiecznego miejsca" - wskazują przedstawiciele Centrum.
I tak, wszystkie osoby, które posiadają jakikolwiek dokument ukraiński lub po prostu mówią po ukraińsku, będą mogły skorzystać ze wsparcia psychologicznego. "Od 1.03 dyżur telefoniczny pod numerem 22 566 22 27 w języku ukraińskim będzie dostępny 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 - 20:00" - czytamy w komunikacie. Dodatkowo, w placówkach Centrum Damiana zaoferowano konsultacje i badania w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w następujących Centrach Medycznych:
- al. Zjednoczenia 36 w Warszawie,
- ul. Przy Bażantarni 8b w Warszawie,
- ul. Puławska 42b w Piasecznie.
Aby zapisać się na konsultacje, wystarczy zadzwonić na numer 22 566 22 22. Od poniedziałku 28 lutego działa także specjalna infolinia w języku ukraińskim, w ramach której konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania związane z opieką medyczną w Polsce. Pod numer 22 566 22 20 będzie można dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 21:00.
Specjalne wsparcie osoby potrzebujące znajdą też w placówkach grupy LUX MED. "Jesteśmy myślami i sercem z obywatelami Ukrainy, a swoimi działaniami będziemy wspierać potrzebujących. Grupa przygotowała pakiet POMOC dla Ukrainy, który ma być realnym wsparciem po obu stronach granicy" - wskazują przedstawiciele placówek.
Zorganizowana została pilna pomoc dla osób przyjeżdżających z Ukrainy we wszystkich placówkach grupy oraz w 13 jej szpitalach. Wszyscy ukraińscy pacjenci mogą połączyć się z polsko-ukraińską infolinią pod numerem 22 45 87 007 (czynna codziennie w godzinach 9.00 -17.00) oraz napisać na adres mailowy ua.kontakt@luxmed.pl. Dodatkowo, na granicę zostali wysłani ratownicy medyczni i lekarze z grupy LUX MED.