Prawidłowy poziom cukru na czczo. Jak czytać wyniki? Jak obniżyć poziom cukru?

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, w 2018 r. w Polsce było 2,9 mln dorosłych chorych na cukrzycę, czyli co jedenasty dorosły. Resort zwraca uwagę, że są to jedynie osoby zdiagnozowane. W rzeczywistości może być ich dużo więcej.

Więcej wiadomości dotyczących zdrowia znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Hiperglikemia czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi, zawsze wiązany jest z cukrzycą. Pojawia się w dwóch przypadkach: kiedy w organizmie brakuje insuliny (cukrzyca typu 1.) lub działanie tego hormonu jest nieprawidłowe (cukrzyca typu 2; cukrzyca ciążowa). Z hiperglikemią czasem wiążą się takie objawy jak wzmożone pragnienie, odwodnienie czy osłabienie, ale symptomy mogą w ogóle się nie pojawić, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnych badań. Co istotne, nieleczona hiperglikemia może doprowadzić do licznych uszkodzeń narządowych i wywołać poważne powikłania. Tłumaczymy, jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi. 

Poziom cukru na czczo. Wyjaśniamy

Aby uzyskać wiarygodny wynik badania poziomu cukru we krwi, należy wykonać je rano. Stężenie glukozy we krwi waha się bowiem w rytmie dobowym. Na badanie powinniśmy wybrać się na czczo. Przyjmuje się, że ostatni posiłek można zjeść 8 godzin przed pobraniem. Dozwolone jest natomiast picie wody. 

(Inne zasady obowiązują przy badaniu glikemii poposiłkowej, kiedy to kontrolę glikemii wykonuje się po 2 godzinach od ukończenia posiłku oraz przy badaniu przygodnego stężenia glukozy we krwi, które można wykonać w każdej chwili).

Prawidłowy poziom cukru we krwi mierzony na czczo u zdrowego człowieka powinien mieścić się w zakresie 70-99 mg/dl. Gdy stężenie jest większe, ale nie przekracza wartości 125 mg/dl, mówi się o nietolerancji glukozy. W takiej sytuacji, pacjent powinien wdrożyć odpowiednią dietę. Jeśli jednak przekracza 125 mg/dl, lekarz zazwyczaj zleca wykonanie dodatkowych badań w celu zdiagnozowania cukrzycy.

Jak obniżyć poziom cukru? Wprowadź w życie kilka prostych zasad

Najważniejsze, aby osoba z podwyższonym poziomem cukru we krwi, skontaktowała się z lekarzem. Tylko wtedy można wypracować skuteczne metody dla jego obniżenia. Istnieje jednak kilka wskazówek, które nie tylko pomogą nam kontrolować poziom cukru, ale też dobroczynnie wpłyną na nasze zdrowie. Oto kilka z nich:

  • bądź aktywny fizycznie,
  • łącz makroskładniki,
  • pij dużo wody,
  • polub się z orzechami,
  • jedz regularnie,
  • doprawiaj jedzenie kminem rzymskim,
  • wybieraj świeże owoce zamiast soków. 
Więcej o: