Prawidłowy poziom cukru na czczo. Jak czytać wyniki? Jak obniżyć poziom cukru?

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, w 2018 r. w Polsce było 2,9 mln dorosłych chorych na cukrzycę, czyli co jedenasty dorosły. Resort zwraca uwagę, że są to jedynie osoby zdiagnozowane. W rzeczywistości może być ich dużo więcej.

Więcej wiadomości dotyczących zdrowia znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Hiperglikemia czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi, zawsze wiązany jest z cukrzycą. Pojawia się w dwóch przypadkach: kiedy w organizmie brakuje insuliny (cukrzyca typu 1.) lub działanie tego hormonu jest nieprawidłowe (cukrzyca typu 2; cukrzyca ciążowa). Z hiperglikemią czasem wiążą się takie objawy jak wzmożone pragnienie, odwodnienie czy osłabienie, ale symptomy mogą w ogóle się nie pojawić, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnych badań. Co istotne, nieleczona hiperglikemia może doprowadzić do licznych uszkodzeń narządowych i wywołać poważne powikłania. Tłumaczymy, jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi. 

Uczucie osamotnienia, troska o bliskich, niepewność jutra - to wszystko sprzyja atakom paniki Zmaga się z nimi 10 proc. populacji. "Myślałam, że mam zawał serca i umieram"

Poziom cukru na czczo. Wyjaśniamy

Aby uzyskać wiarygodny wynik badania poziomu cukru we krwi, należy wykonać je rano. Stężenie glukozy we krwi waha się bowiem w rytmie dobowym. Na badanie powinniśmy wybrać się na czczo. Przyjmuje się, że ostatni posiłek można zjeść 8 godzin przed pobraniem. Dozwolone jest natomiast picie wody. 

(Inne zasady obowiązują przy badaniu glikemii poposiłkowej, kiedy to kontrolę glikemii wykonuje się po 2 godzinach od ukończenia posiłku oraz przy badaniu przygodnego stężenia glukozy we krwi, które można wykonać w każdej chwili).

Prawidłowy poziom cukru we krwi mierzony na czczo u zdrowego człowieka powinien mieścić się w zakresie 70-99 mg/dl. Gdy stężenie jest większe, ale nie przekracza wartości 125 mg/dl, mówi się o nietolerancji glukozy. W takiej sytuacji, pacjent powinien wdrożyć odpowiednią dietę. Jeśli jednak przekracza 125 mg/dl, lekarz zazwyczaj zleca wykonanie dodatkowych badań w celu zdiagnozowania cukrzycy.

Leki Leki dla Ukrainy. Ministerstwo Zdrowia, GIF i URPL apelują, by nie zbierać ich na własną rękę

Jak obniżyć poziom cukru? Wprowadź w życie kilka prostych zasad

Najważniejsze, aby osoba z podwyższonym poziomem cukru we krwi, skontaktowała się z lekarzem. Tylko wtedy można wypracować skuteczne metody dla jego obniżenia. Istnieje jednak kilka wskazówek, które nie tylko pomogą nam kontrolować poziom cukru, ale też dobroczynnie wpłyną na nasze zdrowie. Oto kilka z nich:

  • bądź aktywny fizycznie,
  • łącz makroskładniki,
  • pij dużo wody,
  • polub się z orzechami,
  • jedz regularnie,
  • doprawiaj jedzenie kminem rzymskim,
  • wybieraj świeże owoce zamiast soków. 
Więcej o: