Skuteczność szczepień. Ministerstwo podało dane

Choć preparaty przeciwko COVID-19 są stosunkowo nowe, na całym świecie zauważalna jest zależność między poziomem zaszczepienia społeczeństwa a przebiegiem kolejnych fal pandemii. Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport, z którego można dowiedzieć się, jak dużo zakażeń i zgonów odnotowano w grupie zaszczepionych osób.

Więcej artykułów dotyczących koronawirusa znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Dane dotyczące skuteczności szczepień resort udostępnił w mediach społecznościowych. Jak podano w komunikacie, od rozpoczęcia podawania pacjentom drugiej dawki preparatu przeciwko SARS-CoV-2, zakaziło się 2 mln 134 tys. 98 osób.

Wśród osób w pełni zaszczepionych (po upływie 14 dni od pełnej dawki), zanotowano 288 tys. 761 przypadków zakażeń.

Zobacz wideo

"Zaledwie 1,41 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych" - czytamy w komunikacie MZ. Jak doprecyzowano, w pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 mln 521 tys. 241 osób. 

Zgony wśród zaszczepionych

Ministerstwo przekazało także informacje dotyczące zgonów związanych z koronawirusem wśród osób zaszczepionych. Stanowiły one zaledwie 6,73 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych. Jak zaznaczył resort, zgony te nie były w żaden sposób związane ze szczepieniem.

Lewica chce obowiązku szczepień dla dorosłych 

Tymczasem w poniedziałek Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla dorosłych. "Zapowiedziane, zrobione! Lewica już oficjalnie złożyła projekt ustawy o obowiązkowych szczepieniach i o wyłączeniu zaszczepionych z obostrzeń" - napisał na Twitterze rzecznik klubu Marek Kacprzak.

Przedstawiciele Lewicy chcieliby, aby osoby dorosłe (z wyłączeniem tych, które mają orzeczenie o przeciwskazaniach od lekarza), zostały wyłączone zarówno z lockdownu, jak i ograniczeń w zakładach pracy. Dodatkowo, projekt zakłada powszechne stosowanie paszportu covidowego w miejscach użyteczności publicznej.

Więcej o: