- Nie ma dowodów, aby COVID-19 rozprzestrzeniał się poprzez wodę w basenach, wannach z hydromasażem lub na placach zabaw, jeżeli prawidłowo działają i są odpowiednio dezynfekowane - mówi dr Grand Baldwin z CDC (amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób).
Naukowcy są przekonani, że koronawirus nie rozprzestrzenia się poprzez wody gruntowe. W czasopiśmie "Water Research" można już przeczytać online artykuł prezentujący wyniki badań na temat koronawirusów w środowisku wodnym.
Jeżeli woda w basenie czy też w wannie z hydromasażem jest odpowiednio zdezynfekowana, koronawirusy w niej nie przetrwają. Ale nadal zagrożenie istnieje - przypominają eksperci CDC.
Jeśli znajdujesz się w basenie w pobliżu kogoś, kto kaszle, kicha lub krzyczy przed tobą i następuje wymiana kropelek oddechowych, istnieje ryzyko zakażenia. Ale to nie dlatego, że jesteś w basenie, tylko dlatego, że nie utrzymałeś dystansu fizycznego
- tłumaczy dr Baldwin.
Amerykański ekspert radzi, aby przed pójściem na basen wraz z rodziną odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, czy masz powyżej 65 lat lub mieszkasz albo kontaktujesz się ze starszą osobą? Czy jesteś narażony na ciężki przebieg COVID-19 z powodu chorób podstawowych? Czy ty oraz osoby, z którymi się kontaktujesz, dbają o to, aby nie przenosić infekcji, czyli często myją lub dezynfekują ręce, noszą maski? No i czy w trakcie pobytu na basenie jesteś w stanie utrzymać odpowiedni dystans fizyczny (w Polsce to minimum 2 metry)?
- Warto ponadto śledzić statystyki zakażeń w twojej społeczności - mówi ekspert. Jeżeli liczba nowych zakażeń rośnie, wstrzymaj się na jakiś z czas z podróżami. Poczekaj, aż fala opadnie.
Pandemia uzmysławia nam, jak bardzo niektóre czynności muszą być przemyślane. Trzeba się wyzbyć wielu, dawniej całkiem niewinnych nawyków. Eksperci przypominają, aby nie pożyczać i nie dzielić z innymi takich przedmiotów jak ręczniki, mydło, butelki z napojami itp. Jeżeli już pożyczysz komuś gogle, zabawki twojego dziecka, dmuchane koło itp. to dezynfekuj je, albo dopilnuj, by każda osoba, z którą wybierasz się np. na basen czy wycieczkę, miała własną torbę z potrzebnymi przedmiotami tylko do swojego użytku.
W każdej sytuacji trzeba też zadbać o odpowiedni dystans fizyczny. Najlepiej odsunąć się co najmniej dwa metry od sąsiada. A czy powinniśmy nosić maski na basenie? Oczywiście, że tak - odpowiada ekspert. Z tym że maseczki z tkaniny wkładamy, gdy idziemy do toalety czy do baru lub przebieralni, ale nie podczas przebywania w wodzie. Zmoczona maska tylko utrudni oddychanie. W wodzie możemy używać masek do nurkowania (do snorkelingu), leżąc na brzegu basenu załóżmy maseczkę materiałową.
Chlor wydaje się dezaktywować koronawirusa, ale kąpiel w basenie nie zastępuje dobrego, staromodnego mycia rąk
- podsumowuje wypowiedź dr Baldwin. Po opuszczeniu basenu trzeba też wymyć i zdezynfekować używane tam zabawki, koła ratunkowe, piłki, leżaki itp.
Ministerstwo Rozwoju zobowiązuje, aby zarządzający basenami czy saunami zapewnili klientom możliwość zachowania minimum dwumetrowego dystansu w kolejce do kasy oraz w otoczeniu pływalni, czyli w szatni, przebieralni, toaletach, natryskach i brodzikach. Kluczyki czy bransoletki oraz szafki muszą być dezynfekowane po każdym kliencie. Ponadto wspólne przestrzenie i miejsca, które są często dotykane, powinno się regularnie dezynfekować.
Nas obowiązuje dezynfekcja rąk przy wejściu do obiektu, dokładne mycie ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej, przestrzeganie ścisłego rozdziału strefy obutej i bosej, przejście do hali basenowej przez brodzik do płukania stóp. Z jacuzzi korzystamy pojedynczo lub tylko z osobami, z którymi zamieszkujemy. Musimy też nosić osłony ust i nosa cały czas, z wyjątkiem kąpieli oraz pływania w basenie.
Źródła: WebMd.com, CDC.gov, Water Research, Ministerstwo Rozwoju