Szef OZZRM: System ochrony zdrowia na krawędzi. Za 3 tygodnie nie będzie ratownictwa medycznego

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych przyznał, że z powodu epidemii koronawirusa cała ochrona zdrowia w Polsce jest przeciążona bardziej niż zwykle. Jeśli liczba nowych zakażeń będzie rosła w takim samym tempie, to "za jakieś 3 tygodnie nie będzie systemu ratownictwa medycznego"
Zobacz wideo Czy rząd wystarczająco przygotował się na nadejście koronawirusa?

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych Piotr Dymon był gościem Radia ZET. Według szefa związkowców sytuacja w Polskiej służbie zdrowia w związku z epidemią koronawirusa pogarsza się z dnia na dzień. Jego zdaniem już niedługo może zabraknąć lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy będą mogli nieść pomoc w pilnych przypadkach pacjentów niezakażonych SARS-CoV-2. 

"My nie jesteśmy w nieskończonej ilości albo w nadprodukcji, nas jest po prostu za mało"

 - Będą dramaty nie dlatego, że ludzie będą umierali z powodu koronawirusa, tylko będą umierali, bo nie będą mieli pomocy w stanach nagłych. Pomocy czy to ze strony zespołu ratownictwa medycznego czy przez planowe zabiegi ratujące życie - powiedział Piotr Dymond zauważając, że niedługo może zabraknąć nie tylko ratowników, ale też lekarzy czy pielęgniarek.

Gość poruszył też kwestię zatajania przed nimi informacji o tym, że dany pacjent mógł mieć kontakt z osobą zakażoną w koronawirusem. - Zespół siedzi w karetce albo czeka w miejscu wysłania 4-5 godzin na wyniki. Zespołów ratownictwa medycznego i ratowników medycznych jest ograniczona ilość. My nie jesteśmy w nieskończonej ilości albo w nadprodukcji, jak mówiono kilka lat temu. Nas jest po prostu za mało - mówił dalej. 

Według szefa OZZ Ratowników Medycznych takie działania mogą doprowadzić do załamania opieki medycznej w kraju. - System ochrony zdrowia jest na krawędzi. Jest przeciążony. Przy aktualnej liczbie zgłoszeń i ich narastaniu, za jakieś 3 tygodnie nie będzie systemu ratownictwa medycznego - wyjaśnia dalej. Piotr Dymon zauważa też, że problemem jest brak sprzętu. - W naszym kraju nie ma miejsca gdzie nie byłoby deficytu sprzętu ochronnego. Ratownicy często używają własnych sprzętów, odzieży ochronnej, masek i okularów. Ja sam używam masek prywatnych, co powoduje, że nie zużywam sprzętu pracodawcy - mówił dalej.

Więcej o:
Komentarze (159)
Szef OZZRM: System ochrony zdrowia na krawędzi. Za 3 tygodnie nie będzie ratownictwa medycznego
Zaloguj się
 • el.pistolero

  Oceniono 123 razy 115

  "Szumowski w Gazeta.pl: Drastyczne decyzje podjęliśmy pierwsi. Nie ma w Europie państwa, które działało szybciej"
  Jakie decyzje prócz zamknięci ludzi w domach? Służba zdrowia leży; testów brak, maseczek brak, rękawic brak, kombinezonów brak itd. To podstawa, absolutna podstawa, a już z tym jest ogromny problem. Mitoman myśli, że jak zamknął ludzi w domu, to już wygrał z epidemią. Do psychiatry!

  #załóżmaskę

 • el.pistolero

  Oceniono 110 razy 96

  Koranwiruswe pierdoInięcie dopiero przed nami. Mniej więcej za jakieś 2 - 3 tygodnie. Wtedy dopiero zacznie się armagedon w polskiej służbie zdrowia. Ale co tam, minister Szumowski wraz z PiSem nadal sami sobie będą wystawiać laurki. Oni mają swój świat. Polityczni psychopaci.

 • czechy11

  Oceniono 96 razy 86

  Najważniejsze, że potrzeby i piętro w szpitalu MSWiA dla Starucha Żoliborskiego są zabezpieczenie. Reszta ma iść wybrać Budynia a potem może zdychać ⚠⚠⚠⚠

 • fafik.laciaty

  Oceniono 87 razy 85

  Zdziwienie. Ratownik medyczny czy pielęgniarka zarabia grosze, ale państwo pompuje jakieś 7 miliardów rocznie w kościół, 2 miliardy w telewizję, a teraz nagle bęc Niech księża i zakonnice zarobią na te miliardy, które corocznie dostają. Dać im 48 godzin na wymodlenie końca epidemii, a jak się nie uda to wypowiedzieć konkordat, bo widać że są nieskuteczni i nie ma po co im płacić.

 • koment22

  Oceniono 66 razy 62

  Na dziennikarzy TVP poszły 2 miliardy, więc żadnego kryzysu nie będzie. Odpowiedni kadr i dobrany komentarz potrafią nawet największą katastrofę zamienić w sukces.

  Czy Jarosław już wyściubił nosa znad kołdry ? O 14 posiedzenie sejmu ! "Kurczę co tu zrobić ? Skafander ubrać ? Ale czy mężowi stanu przystoi skafander ? A co tam, najwyżej powiem, że to wina Tuska".

 • mer-llink

  Oceniono 59 razy 57

  A PiS na to zgodnie z opinią swego idola:
  "Ratownika to sobie można łatwo kupić w każdym sklepie z ratownikami"'

 • topiramax

  Oceniono 52 razy 52

  Koronawirus nas nie wykończy więc umrzemy na zawały, udary, zatory, tętniaki i rany kłute. Będzie jak dawniej.

 • biesczad1

  Oceniono 51 razy 51

  Czy ta wypowiedź szefa Ratowników Medycznych już jest na pasku grozy TVPiSzczujni?...

 • lalilak

  Oceniono 43 razy 43

  Już 2 lata temu NIK pisała, że Polska nie jest przygotowana do katastrofy typu epidemia. No i co zrobili?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX