Nowe badania: leki już zatwierdzone w USA mogą okazać się skuteczne przeciwko nowemu koronawirusowi

Naukowcy wykorzystują komputery do przeszukiwania i testowania bazy istniejących już leków, aby znaleźć ten, który może działać także na koronawirusa. Znaleźli dziesiątki przydatnych substancji. To może przyspieszyć prace nad metodami leczenia COVID-19.

Wyniki badań wskazują, że dziesiątki leków, znanych już i zatwierdzonych przez FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków), mogą nadawać się także do leczenia COVID-19. Mowa tutaj o dwóch zespołach badawczych, które udostępniły ostatnio efekty swoich prac jeszcze przed publikacją w czasopismach medycznych i przed recenzją. Autorami są badacze z teksańskiego uniwersytetu w Houston (University of TexasT Southwestern Medical Center) oraz kalifornijskiego uniwersytetu (University of California).

Modelowanie komputerowe pokazało, jak wiele leków może zablokować replikowanie się wirusa

Współautor badań dr Hesham Sadek z UT Southwestern Medical Center w Houston uważa, że zastosowanie niektórych znanych już leków może być szansą na leczenie pacjentów znajdujących się w ciężkim stanie. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby ludzie samodzielnie zaczęli korzystać z takich terapii w przypadku COVID-19 - podkreślają specjaliści. Potrzebne są dalsze badania laboratoryjne, a potem kliniczne. Na razie efekty uzyskane w UT Southwestern Medical Center to "punkt wyjścia do oceny leków już stosowanych w innych schorzeniach" - czytamy w komunikacie, zamieszczonym na stronie Uniwersytetu.

Naukowcy wyszli z założenia, że leków na COVID-19 można też szukać wśród związków, które mamy "pod ręką". Stąd pomysł, aby przy pomocy modelowania komputerowego ocenić istniejące już preparaty pod względem ich przydatności do zwalczania koronawirusa.

"Trzeba pamiętać, że większość leków opracowywana jest tak, aby celować w określone miejsca w ciele, receptory, białka, a także w bakterie czy wirusy. I prawie wszystkie leki mają jakieś działania niepożądane, ponieważ mogą trafiać w miejsca niezamierzone. Ale mogą także "nieumyślnie" celować przy tym we wrażliwe części SARS-CoV-2" - wyjaśnia dr Sadek.

Zespół pod kierunkiem dr. Sadeka skupił się na sprawdzeniu, jaki związek, obecny w istniejących już lekach, może blokować proteazę, czyli enzym który wirus wykorzystuje do cięcia białek i replikacji. Naukowcy już rozpoznali strukturę tego enzymu, wiadomo z jakimi aminokwasami może się wiązać i gdzie jest jego czuły punkt. Zablokowanie tego miejsca przez przywiązanie do niego cząsteczek leku, mogłoby zastopować wirusa. Straciłby wówczas możliwość replikacji w komórkach gospodarza. 

O odkryciu przez polskich naukowców z Politechniki Warszawskiej, przy współpracy niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Lubece, roli jaką pełni proteaza w procesie replikacji nowego koronawirusa, pisała niedawno "Polityka Zdrowotna"

Jakie leki zostały przez naukowców z Houston uznane za najbardziej obiecujące?

W tej grupie znalazły się leki przeciwwirusowe, takie jak darunawir, nelfinawir i sakwinawir, które działają poprzez celowanie w proteazę. A ponadto ihibitor ACE Moexipril, środki chemioterapeutyczne Daunorubicyna i mitoksantron, Metamizol - środek przeciwbólowy, bepotastyna przeciwhistaminowa oraz lek przeciwmalaryczny Atovaquone. Naukowcy zauważyli, że wielce obiecującym kandydatem na lek przeciwkoronawirusowy jest Rosuvastatin. To statyna o nazwie handlowej Crestor, która służy do obniżania poziomu cholesterolu.

Naukowcy podkreślają, że ich praca oparta jest wyłącznie na symulacjach komputerowych, stąd jest tylko punktem wyjścia do ewentualnych badań laboratoryjnych, a potem klinicznych.

Autorami badania na Uniwersytecie Teksańskim są dr Sadek Ayman, B. Farag, Ping Wang i Mahmoud S. Ahmed. Wyniki zostały opublikowane 19 marca na serwerze ChemRxiv.

Zobacz wideo Lekarz radzi jak samemu zrobić maseczkę ochronną [Źródło: Dzień dobry TVN/x-news]

Drugie badanie skupiło się na białkach

Zespół pod kierunkiem biologa Nevana Krogana z Uniwersytetu Kalifornijskiego uznał, że niemal 70 substancji, w tym także eksperymentalnych, może okazać się pomocne w walce z koronawirusem. Naukowcy szukali w tym przypadku leków, które działają na te same ludzkie białka, które atakuje koronawirus. Uznali, że 24 leki, już zatwierdzone do użytku przez FDA, działają w pożądany sposób. Są wśród nich leki na raka, chorobę Parkinsona, na nadciśnienie. Naukowcy sprawdzili także niektóre antybiotyki, metforminę, lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, haloperidol - lek na schizofrenię oraz lek na malarię - chlorochinę.

Jednocześnie przestrzega się przed samodzielnym testowaniem wyżej wymienionych leków. To dopiero preselekcja, próba szukania substancji, która być może stanie się przedmiotem dalszych badań.

Wyniki zostały opublikowane na serwerze bioRxiv i czekają na recenzję.

Źródła: UT Southwestern Medical Center, WebMed.com

Więcej o: