Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Specjaliści zalecają by badać się siedem dni po menstruacji. Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi?
- W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie obejrzeć piersi (np. przed lustrem), upewnić się, że nie ma na nich przebarwień (np. takich przypominających skórkę pomarańczową) i innych "dziwnych" zmian; to samo dotyczy brodawek - czy nie są wyciągnięte, czy nie wydostaje się z nich żadna wydzielina, czy nie tworzą się w ich obrębie zgrubienia.
- Przyglądając się gruczołom warto zwrócić uwagę czy kształt piersi się nie zmienił, czy dysproporcja (kobiece piersi nie są identyczne, jednak różnica w ich wielkości nie jest znacząca i wyraźna) między nimi jest znacząca oraz czy nie tworzą się w jej obrębie żadne deformacje
- Trzeci etap pozwala wykryć ewentualne guzki (lub torbiele, te najczęściej są ruchome) czy inne niepokojące struktury w piersi. Aby było ono miarodajne należy położyć się na plecach z prawą, a następnie lewa ręką pod głową. Delikatnie naciskając trzema palcami wolnej ręki jednocześnie zataczając drobne kółeczka wokół piersi, prowadząc je z góry na dół. Najlepiej by swój początek miały tuż przy brodawce. Warto pamiętać, że zdrowa pierś jest pokryta licznymi gruczołami, wielkością zbliżoną do małego paciorka. Ich obecność nie jest powodem do niepokoju.
- Kiedy pierś zostanie dokładnie sprawdzono należy zbadać część nadobojczykową oraz pachową. Kontrola tych obszarów pozwala potwierdzić, bądź wykluczyć powiększenie węzłów chłonnych lub obecność niepokojących zgrubień
Wystąpienie jakichkolwiek niepokojących zmian wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Od jego oceny zależy czy konieczne będzie wykonanie badania USG i mammografii.