Ultrasonografia (USG)

Badanie ultrasonografem to jedno z częściej stosowanych badań diagnostycznych. Ta nieinwazyjna metoda choć pozwala uzyskać przekrój każdego z narządów, najlepiej sprawdza się przy rozpoznawaniu zmian chorobowych w obrębie naczyń krwionośnych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Aparaty pozwalające przeprowadzić badanie wykorzystują zjawisko rozchodzenia się i odbijania ultradźwięków. Fale generowane z prędkością 1540 m/s i częstotliwością od 2 do 50MHz przetwarzane są w impuls elektryczny. Pierwszy raz metoda ta została wykorzystana w medycynie tuż po drugiej wojnie światowej.

Badanie jest całkowicie bezbolesne i wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie medycyny. Doskonale sprawdza się diagnozowaniu zmian w obrębie:

- jamy brzusznej

- mięśni, stawów i ścięgien

- gruczołów i tkanek miękkich (przede wszystkim tarczycy oraz ślinianek)

- naczyń krwionośnych (tzw. USG Dopplera ocenia ich stan oraz przepływy krwi)

- narządów rozrodczych (np. USG przezpochwowe)

Badanie piersi

Ultrasonografia doskonale sprawdza się w profilaktyce jak i diagnozowaniu raka piersi . Mimo że przy rozpoznawaniu tego typu zmian częściej stosowana jest mamografia to USG ma nad nią pewną przewagę. W trakcie badania można oglądać zmiany pod różnymi kątami a także wracać do niepokojących punktów. Dodatkowo USG, w przeciwieństwie do mammografii pozwala odróżnić łagodną torbiel od masy będącej złośliwą zmianą, ale nie rozpoznaje zwapnień. Nie wykrywa głęboko zlokalizowanych guzków, czasem daje też fałszywy wynik. Aby uniknąć pomyłek, badanie z użyciem ultrasonografu zleca się po badaniu fizykalnym i bardzo często w połączeniu z mamografią. Dużo lepiej sprawdza się u kobiet z małym lub średnim biustem.

Jak wygląda badanie?

W trakcie badania pacjentka powinna leżeć na plecach z ramieniem pod głową. Dzięki temu pierś staje się płaska, co znacznie ułatwia uzyskanie wyraźnego obrazu. Do posmarowanej, specjalnym żelem, piersi lekarz przykłada i przesuwa głowicę szukając ewentualnych zmian lub dokładniej przygląda się już istniejącym.

Zobacz wideo

Czytaj także:

BRCA 1 - gen powodujący raka piersi lub jajnika

USG jamy brzusznej

Mammografia lub USG, czyli którą metodę badań wybrać

Ginekolog

Ból podbrzusza - znajdź przyczynę

Więcej o: