Paski wybielające zęby - czy warto i jak je stosować?

Paski wybielające zęby stanowią metodę wybielania zębów, którą można przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych. Charakteryzują się niższą ceną niż zabiegi u stomatologa, choć są od nich mniej skuteczne.

Paski wybielające zęby: co to takiego?

Paski wybielające zęby są prostokątnymi wycinkami, nasączonymi specjalną substancją, mającą za zadanie aktywnie rozjaśniać zęby. Działa ona na zasadzie likwidacji wszelkich osadów obecnych na szkliwie poprzez ich rozpuszczenie. W ten sposób kolor zębów zbliża się do pożądanej bieli. Najczęściej substancją aktywną wykorzystywaną w paskach wybielających jest nadtlenek wodoru (używa się go także w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych). Trzeba mieć świadomość, że paski wybielające to artykuł jednorazowego użytku i można je nakładać zarówno na dolne, jak i górne zęby. Są one produktem bezpiecznym dla zdrowia, choć do ich użycia warto się wcześniej przygotować i stosować się ściśle do instrukcji producenta.

Wśród przeciwwskazań do wykorzystania pasków wybielających zęby znajdują się:

Zobacz też: Niezawodne sposoby na białe zęby. Co zrobić, by mieć piękny uśmiech?

Paski wybielające zęby: rodzaje

Jeśli chodzi o paski wybielające zęby, rodzaje, które się wyróżnia, są dwa. Dzieli się je ze względu na to, jaką substancją aktywną zostały nasączone. Można więc wymienić:

  • paski wybielające zęby nasączane nadtlenkiem wodoru – opcja zdecydowanie popularniejsza. W przypadku ich użycia bardzo ważne jest przestrzeganie instrukcji, jaką podaje producent na ulotce bądź opakowaniu. W przeciwnym razie można łatwo doprowadzić do uszkodzeń szkliwa;
  • paski wybielające zęby nasączane nadtlenkiem mocznika – choć paski tego rodzaju także są nasączane nadtlenkiem wodoru, ich główną substancją czynną jest nadtlenek mocznika. Powszechnie uważa się, że ta substancja czynna daje lepsze efekty przy wybielaniu zębów, jednak tylko wtedy, gdy paski są dłużej stosowane.

Paski wybielające zęby: jak je stosować, aby osiągnąć najlepsze rezultaty?

Wiele osób, nie chcąc się zdecydować na zabieg wybielania zębów w gabinecie dentystycznym, wybiera tańszą alternatywę – paski wybielające zęby. Jak je stosować, by nie zaszkodzić swojemu szkliwu i osiągnąć spodziewany efekt?

  • zawsze należy postępować według instrukcji producenta, która na pewno znajduje się na opakowaniu lub ulotce – nakładanie pasków ''po swojemu'' może się bardzo źle skończyć dla szkliwa zębów;
  • kuracja przy użyciu pasków powinna trwać od tygodnia do dwóch, w zależności od zaleceń producenta;
  • czas trzymania pasków na zębach może się różnić, w zależności od produktu (nakłada się je dwa razy dziennie – rano i wieczorem);
  • nie jeść ani nie pić w trakcie, gdy paski znajdują się na zębach, warto też ograniczać przełykanie śliny;
  • tuż przed i po założeniu pasków nie powinno się myć zębów;
  • aby osiągnąć rezultat, dobrze będzie stosować odpowiednią dietę, to znaczy unikać picia kawy, wina, mocniejszej herbaty i soku z buraków.

Na pewno nie należy spać z paskami wybielającymi. Przede wszystkim, można je nieświadomie połknąć, a poza tym, trzymanie ich przez taką ilość czasu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń szkliwa.

Zobacz wideo Sprawdź, jak często powinno się myć zęby

Paski wybielające zęby: czy warto je stosować?

Wiele osób, zamiast wybrać profesjonalny zabieg wybielający zęby, stosuje samodzielnie paski wybielające zęby. Czy warto się na to zdecydować? Wszystko zależy oczywiście od tego, na co nastawia się użytkownik. Na pewno trzeba mieć świadomość tego, że paski wybielające nie zastąpią w pełni zabiegu stomatologicznego, ponieważ nie będą tak dokładne, a efekt nie okaże się tak trwały. Zaletą ich wykorzystania jest na pewno rozjaśnienie koloru szkliwa o kilka tonów w stosunkowo niewielkiej cenie. Trzeba mieć do tego też cierpliwość i przeprowadzać wybielanie regularnie.

Należy mieć jednak świadomość, że użytkując paski wybielające zęby, narażamy się na ewentualną nadwrażliwość zębów. Najlepiej sprawdzają się one przy idealnie prostym zgryzie, ponieważ w innych przypadkach niektóre powierzchnie zębowe nie zostają równomiernie wybielone. Nie widać też efektu w przestrzeniach międzyzębowych, które nie zostają wybielone. Wybielanie przy pomocy pasków może się też okazać wyjątkowo niekomfortowe dla tych, którzy zmagają się z odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

Oczywiście to, jakie efekty się osiągnie, zależy od tego, po jakie paski wybielające się sięgnie. Produkty sprawdzonych marek powinny przynieść lepsze rezultaty od tych tańszych i mniej znanych zamienników, o ile tylko użytkownik postąpi zgodnie z dołączonymi wskazówkami. Choć z reguły efekt utrzymuje się krócej niż w przypadku zabiegu stomatologicznego, jeśli będzie powtarzany regularnie, pozwoli na skuteczne pozbycie się przebarwień zębowych i wyrównanie kolorytu szkliwa.

Zobacz też: Wybielanie zębów - w domu czy u dentysty? Poznaj najpowszechniejsze metody [paski, cytryna, zabiegi]

Więcej o: