Chudnij z ołówkiem

Rozmowa z Joanną Twaróg, trenerem osobistym Studia Kulturystycznego Cool-Gym w Rzeszowie: - To najlepszy czas, aby pomyśleć o nowych formach kształtowania sylwetki.

Chudnij z ołówkiem

Rozmowa z Joanną Twaróg, trenerem osobistym Studia Kulturystycznego Cool-Gym w Rzeszowie: - To najlepszy czas, aby pomyśleć o nowych formach kształtowania sylwetki.

Agata Kulczycka: Wiele osób marzy o tym, by zrzucić kilka kilogramów.

Joanna Twaróg, trener osobisty Studia Kulturystycznego Cool-Gym w Rzeszowie: - To najlepszy czas, aby pomyśleć o nowych formach kształtowania sylwetki. Tym bardziej, że pogoda sprzyja odsłanianiu ciała. Każdy czuje się lepiej, gdy jest zadowolony ze swojej sylwetki.

Czy mając niewiele wolnego czasu i pieniędzy, można się odchudzić?

- Dla zredukowania tkanki tłuszczowej najlepszy jest trening aerobowy, czyli taki wysiłek fizyczny, który jest średnio intensywny i trwa nieprzerwanie przez 20-30 minut. Może to być np. aerobik, jogging, jazda na rowerze, czy pływanie. Nie wymaga to ani specjalnie dużo czasu, ani dużych środków. Ważne jednak, jeśli się zdecydujemy na taką formę aktywności, aby trenować 3-5 razy w tygodniu, ale nie mniej niż trzy i stopniowo zwiększać czas trwania i intensywność wysiłku. Jeśli zaczniemy od marszu, to stopniowo powinniśmy zamienić go w jogging. Jeśli ktoś lubi pracę w grupie i żywe tempo, warto by pomyślał o zajęciach w fitness klubie, czy aerobiku. Dla mało dyspozycyjnych czasowo dobre są natomiast zajęcia na siłowni. Tam instruktor opracuje indywidualny program i pokieruje treningami danej osoby.

Od czego zacząć, aby nie przeciążyć organizmu? Jak zaplanować odchudzanie?

- Przede wszystkim od ołówka i kartki papieru. Przez pierwsze dwa dni powinniśmy notować wszystko, co jemy. Podsumować liczbę kalorii, a później tak rozplanować posiłki, żeby w ciągu dnia stopniowo zmniejszać wartość zjadanego pożywienia o 500-1000 kalorii. Nie powinniśmy jednak schodzić poniżej 1000 kalorii. Ostre diety redukcyjne nie są skuteczne. Bezpieczne chudnięcie to 0,5-1 kg tygodniowo. To wystarczy, aby przed latem pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Czy pojawiły się jakieś modne techniki sportowe: był boom na callanetics, wcześniej wszyscy ćwiczyli aerobik. Niedawno modny był step. A co teraz jest na topie?

- W dużych miastach ćwiczy się to, co w klubach na Zachodzie Europy modne jest od lat: hi-lo combo aerobik. Jest to aerobowy program treningowy oparty na prostych formach choreograficznych. Zajęcia prowadzone są w takt muzyki funky, rock and rolla, rytmów południowych. W zależności od wieku i zaawansowania grupy. Z nowości związanych z odchudzaniem warto też wspomnieć o coraz bardziej powszechnych i dostępnych środkach wspomagających, które można kupić w aptekach i sklepach z odżywkami. Godna polecenia jest L-karnityna, produkowana przez różne firmy. Preparat przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Za opakowanie 30 tabletek zapłacimy około 30 zł.

Więcej o: