Co nam podpowiada zegar biologiczny

Dlaczego gentlemani piją alkohol dopiero po południu, lepiej golić się rano niż wieczorem, śniadanie powinno być najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia a seks najlepiej uprawiać rano? Na te pytania odpowiedź przynosi nasz zegar biologiczny.

Czy tego chcemy, czy nie, nasze ciała rządzą się swoimi prawami. To, w jaki sposób funkcjonujemy w dużej mierze zależy od nas, ale kiedy działamy wbrew naturze, więcej na tym tracimy niż zyskujemy. Dlatego warto poznać choć trochę swój wewnętrzny, biologiczny zegar i dostosować plan dnia do tego, jak funkcjonuje nasz organizm.

2:00-3:00 - Temperatura ciała jest najniższa, czujemy się najbardziej senni. Ok. 2 w nocy najwyższy jest poziom prolaktyny. Często o tej porze rozpoczynają się porody.

5:00 - 6:00 - Zaczyna podwyższać się poziom testosteronu. Dlatego poranek to idealny czas na seks. Rzadko kto ma czas na amory o tej porze, ale właśnie wtedy nasze libido jest największe. W organizmie zaczyna się też podnosić poziom adrenaliny, ciało przygotowuje się do działania. Skóra jest wrażliwa na dotyk, dlatego to najgorsza pora na bolesne zabiegi kosmetyczne (np. regulację brwi).

7:00 - 9:00 - Metabolizm działa na najwyższych obrotach a poziom większości hormonów jest najwyższy o tej porze dnia. Najwyższe jest także stężenie złego cholesterolu we krwi. Wszystko, co zjesz o tej porze, zostanie zamienione w energię, nie w tkankę tłuszczową. Dlatego śniadanie powinno być obfite i bogate w węglowodany. Pamiętaj, że to glukoza jest "paliwem" dla mózgu! Mięśnie i stawy są jeszcze zesztywniałe po nocy, ale ciało budzi się do życia. O tej porze wzrasta ryzyko zawału serca. Poziom płytek krwi odpowiedzialnych za jej krzepliwość jest najwyższy, dlatego jeśli skaleczysz się teraz przy goleniu, będziesz krwawić o wiele krócej niż np. wieczorem.

10:00 - 12:00 - Temperatura ciała i koncentracja osiągają maksimum. W tych godzinach potrafimy najszybciej myśleć i najszybciej reagować na zastaną sytuację, najlepiej radzimy sobie ze stresem. Jesteśmy najbardziej wydolni w pracy i podczas nauki. To także najlepsza pora na naukę sportów czy zajęcia wf, bo koordynacja i pamięć ruchowa są najskuteczniejsze. Pamięć krótkotrwała pozwala nam zapamiętywać szybko nową wiedzę. Ok. 12 zaczyna się zwiększone wydzielanie soków trawiennych, to dobra pora na lunch, większość z nas odczuwa ochotę na posiłek.

13:00 - 15:00 - O tej porze najlepiej przyswajamy składniki odżywcze z pożywienia, dlatego to idealny czas na obiad. Popołudniowa drzemka w tych godzinach może przynieść nam więcej energii niż kilkugodzinny sen w nocy. O tej porze dobrze pracuje nasz układ pokarmowy, ale mięśnie nie. Ok. 15 stajemy się najmniej wrażliwi na ból, dlatego to dobra pora na wizytę u dentysty, czy depilację woskiem.

15:00 - 17:00 - Organizm zaczyna znowu pracować na wyższych obrotach. Pamięć długotrwała funkcjonuje najlepiej - to idealna pora na powtarzanie materiału, którego uczyliśmy się rano lub na odrabianie lekcji. Liczba przeciwciał w organizmie osiąga maksimum, jednocześnie jeśli jesteśmy chorzy lub cierpimy na alergię, teraz objawy będą najbardziej dokuczliwe. Ok. 17 wydolność serca i płuc jest największa, podwyższa się ciśnienie krwi. Mięśnie i ścięgna są najbardziej elastyczne. To najlepsza pora na bicie sportowych rekordów ale też na rekreacyjne uprawianie sportu. Najlepiej czujemy smaki i zapachy. Jeśli chcesz udać się do perfumerii, zrób to ok. 17.

17:00 - 19:00 - Organizm jest najbardziej dotleniony. Między godziną 17 a 18 najlepiej tolerujemy alkohol (najgorsza tolerancja na alkohol występuje od godziny ok. godziny 9 rano). W tym czasie powinniśmy też zjeść ostatni posiłek w ciągu dnia.

20:00 - 22:00 - Organizm szykuje się do odpoczynku, dlatego tempo przemiany materii i szybkość ruchów jelit znacznie spadają. To, co zjesz o tej porze zostanie zmagazynowane w organizmie i zamieni się w tłuszcz. Dodatkowo obciąży układ pokarmowy, który szykuje się już do snu i nie będzie w stanie strawić posiłku. Waga ciała osiąga maksimum.

22:00 - 24:00 - Zaczyna spadać poziom testosteronu i adrenaliny we krwi. Przemiana materii zwalnia do minimum, a nasza koncentracja jest bardzo osłabiona. O tej porze czujemy się najbardziej zrelaksowani. I senni. Ok. północy najszybciej regenerują się komórki a sen o tej porze najlepiej pozwala zachować zdrowie i urodę.

Więcej o: