Pierwsza pomoc po polsku

Nie lubimy i nie umiemy udzielać pierwszej pomocy. Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i BHP niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Na jednego prowadzącego przypada kilkunastu a nawet kilkudziesięciu kursantów, którzy po zakończeniu kursu utwierdzają się w przekonaniu, że pierwsza pomoc to czarna magia.

O tym, jak ważne jest udzielenie ofierze wypadku pierwszej pomocy, wiemy sporo. Niestety - większość osób nie reaguje w sytuacji, kiedy zagrożone jest czyjeś życia lub zdrowie. Dlaczego? Najczęściej z powodu braku wiedzy. Nie wiemy, jak udzielać pierwszej pomocy. Świadkowie wypadków albo czują się sparaliżowani i nie wiedzą, co robić, albo boją się zaszkodzić poszkodowanym. Dlatego nie robią nic. Nie robiąc nic - szkodzą.

Zobacz wideo

Akcje takie jak "Nie bój się ratować życia innym" czy "Weekend bez ofiar" pomagają kierowcom zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. To właśnie na drogach i w ich okolicach dochodzi do największej ilości wypadków. Jednak nie tylko tam może dojść do niebezpiecznych zdarzeń. ratować życie powinien umieć każdy - teoretycznie uczymy się tego w szkole czy np. w pracy. W praktyce najczęściej decydujemy się wezwać pogotowie. To również udzielenie pomocy poszkodowanemu.

Co robić, kiedy widzimy nieprzytomna osobę?

Żródło: kurs "Pierwsza pomoc przedmedyczna"

Co z AED?

Coraz częściej kursy pierwszej pomocy obejmują również zastosowanie AED - automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Mimo, że to małe urządzenie pozwala skutecznie ratować ludzkie życie, niewiele osób będzie miało możliwość skorzystania z niego podczas akcji ratunkowej. Tego typu defibrylatorów jest po prostu bardzo mało. Znajdziemy je głównie w największych miastach: na niektórych stacjach metra, w niektórych centrach handlowych. Zastosowanie AED to najskuteczniejsza metoda zwiększająca szanse na przeżycie nieprzytomnej osoby przed przyjazdem karetki w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Dlatego warto wiedzieć, jak posługiwać się AED, kiedy mamy możliwość z niego skorzystać. Wbrew pozorom to nic trudnego.

AED

Warto pamiętać, że pierwsza pomoc nie dotyczy tylko resuscytacji i obejmuje także postępowanie po różnego typu wypadkach z chorymi, którzy są przytomni. Jak zachować się, kiedy ktoś ulegnie poparzeniu, złamie rękę, zadławi się. Co robić, kiedy dziecko połknie zabawkę i zaczyna się dusić? Na te pytania warto poszukać odpowiedzi u doświadczonych ratowników, zanim taki wypadek się wydarzy.