Czy można wybielić zęby?

Można. Zabieg ten staje się ostatnio coraz bardziej popularny.

Czy można wybielić zęby?

Można. Zabieg ten staje się ostatnio coraz bardziej popularny.

Zęby wybiela się chemicznie, czyli przy pomocy specjalnych preparatów utleniających. Wybielanie zębów polega mniej więcej na tym samym, co tlenienie włosów. Zawarte w szkliwie złożone związki chemiczne o ciemnej barwie poddaje się zabiegowi utleniania. Prowadzi to do rozpadu tych związków na prostsze, które nie mają już tak ciemnego zabarwienia.

Taki zabieg można przeprowadzić w domu metodą zwaną "nocnym wybielaniem nakładkowym". W gabinecie dentystycznym pacjent dostaje zestaw nakładek - specjalnych pochewek na zęby - oraz żel zawierający nadtlenek karbamidu. Wieczorem po umyciu zębów pacjent wypełnia pochewki żelem, nakłada je na zęby i idzie spać. Przez noc na zębach zachodzi reakcja utleniania, czyli wybielania. Taki zabieg wykonuje się codziennie przez kilka dni w tygodniu. Jednak ostatnio w USA zaleca się pacjentom noszenie nakładek tylko przez godzinę dziennie, gdyż, jak się okazuje, preparat wybielający działa efektywnie właśnie tyle czasu. Poza tym wybielanie nie jest dla zębów obojętne. Po takim zabiegu mogą się one uwrażliwić i reagować bólem na jedzenie słodkie, kwaśne, gorące lub zimne. Objawy te ustępują po kilku dniach. Aby je złagodzić, po kuracji wybielającej przez kilka dni na zęby dalej nakłada się pochewki, wypełnione tym razem wzmacniającym preparatem z fluorem.

Zęby wybiela się również w gabinetach dentystycznych. Dentysta nakłada na kilkanaście minut na zęby żel wybielający, a dziąsła i błonę śluzową osłania, tak by nie uległy niepożądanym zmianom. Niekiedy konieczne jest wprowadzenie środka wybielającego do wnętrza martwego, silnie przebarwionego zęba. Jest to tak zwane wybielanie wewnętrzne. Czasem wystarczy jeden taki zabieg, czasem trzeba go powtarzać kilka razy. Przy bardzo silnych przebarwieniach zabieg może się jednak okazać nieskuteczny i plamy na zębach pozostaną.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: