Aby stwierdzić, że był to rzeczywiście ostatni okres, trzeba odczekać pół roku. Jeśli miesiączka się nie pojawi, to kobieta przeszła menopauzę. Wszelkie krwawienia, które pojawiają się po upływie sześciu miesięcy po ostatniej miesiączce, należy uznać za krwawienia pomenopauzalne.
Ustalenie tego faktu jest bardzo ważne na wypadek, gdyby u kobiety wystąpiło jakieś krwawienie. Jeśli menopauza jeszcze nie przeszła, to może to być po prostu nieregularny okres. Jeśli zaś jest po menopauzie, krwawienie może być u niej objawem jakiegoś schorzenia.
Menopauzę poprzedza 3-5-letni okres okołomenopauzalny, w czasie którego powoli wygasa czynność germinalna (czyli zdolność do produkowania jajeczek) i hormonalna jajników. W zasadzie kobieta powinna regularnie miesiączkować do 42.-45. roku życia. Coraz częściej jednak zdarza się, że czynność jajników przedwcześnie wygasa u młodych kobiet - trzydziestopięcioletnich, a nawet przed trzydziestką. To są patologiczne przypadki. Uważa się, że jest to spowodowane zaburzeniami immunologicznymi (czyli zaburzeniami odporności). Takiej pacjentce proponuje się takie leczenie jak kobietom po menopauzie, czyli hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Bez przyjmowania hormonów kobieta nie tylko nie miesiączkuje, ale też ma złe samopoczucie, szybciej się starzeje i jest o wiele bardziej narażona na choroby związane z przekwitaniem, m.in. choroby układu krążenia i osteoporozę.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.