Dlaczego kaszlemy? Nasze drogi oddechowe pokryte są nabłonkiem wytwarzającym śluz. Jego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń (np. bakterii, wirusów, drobinek kurzu) dostających się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Aby drobnoustroje się nie rozwijały i nie namnażały, śluz jest stale usuwany. Wobec zwiększonego ataku zarazków chorobotwórczych czy substancji drażniących organizm produkuje coraz większe ilości śluzu. Wreszcie jest go tak wiele, że zaczynamy mieć trudności z jego usuwaniem. Właśnie wtedy zaczynamy kasłać (a często także kichać). Napad kaszlu może też być spowodowany przez pokarmy lub płyny, które dostały się do tchawicy. Natomiast kaszel przewlekły jest często skutkiem innych chorób lub palenia papierosów.
- Jeśli kasłanie towarzyszy przeziębieniu, zażywaj większe ilości witamin, zwłaszcza C, środki przeciwgorączkowe oraz syrop odpowiedni do rodzaju kaszlu.
- Jeśli wydzielina w oskrzelach jest zbyt gęsta, utrudnia oddychanie i nie da się odkrztusić, najczęściej syrop ma sprowokować organizm do większej produkcji rzadkiego śluzu lub sprawić, by wydzielina stała się rzadsza, a dzięki temu łatwiejsza do odkrztuszania. Warto wtedy zastosować np. tabletki sal ems factitium, syrop guajazyl (nie jest wskazany dla osób z chorym żołądkiem), syrop apitussic, syrop i tabletki bronchicum i tussipect, tabletki do ssania tymianek i podbiał. Przydatne bywają też zioła wykrztuśne - pectosan i neopectosan.
- Jeśli daje ci się we znaki kaszel suchy, któremu nie towarzyszy
odkrztuszanie, sięgnij po lekarstwa, które zahamują odruch kaszlowy, działając na układ nerwowy: np. syrop acodin, oxeladin,
tabletki thiocodin.
- Przy bardzo suchym kaszlu spowodowanym alergią niezbędne są leki rozrzedzające zalegający śluz, np. mucosolvan, flegamina, ambroksol. Lekarze jednak radzą
alergikom, by w przypadku kaszlu, przed podaniem syropu, zasięgnąć porady specjalisty.
- Gdy kaszel jest bardzo męczący, a mimo to nie przynosi organizmowi pożytku (chory prawie nic nie odkrztusza), sięgnij po syropy złożone (compositum), które jednocześnie wstrzymują kaszel i rozrzedzają śluz. W takiej sytuacji można też wypróbować syrop contril, prawoślazowy, z babki lancetowatej, tymiankowy, a także sosnowy.
- Przekształć łazienkę w domową saunę: zamknij drzwi, odkręcić gorącą wodę w prysznicu i wdychaj nasycone parą powietrze.
- Wypijaj w ciągu dnia dużo płynów (ok. 2-3 litrów), nocą włącz nawilżacz powietrza lub powieś na grzejnikach mokre ręczniki.
- Stosuj inhalacje z olejku eukaliptusowego. Skrop nim chusteczkę, poduszkę, natrzyj klatkę piersiową.
...kaszel jest szczególnie uporczywy. Wizyta taka jest szczególnie ważna, jeśli kaszel jest suchy. Może być on objawem innej, czasem groźnej choroby (nawet nowotworowej). Konsultacja jest niezbędna również w sytuacji, gdy kaszel:
- trwa dłużej niż trzy tygodnie;
- towarzyszy mu ból w klatce piersiowej, ból ucha lub powiększenie węzłów chłonnych na szyi;
- wraz z kaszlem występuje temperatura powyżej 39°C;
- kaszlowi towarzyszy charczenie i uczucie braku tchu;
- plujemy krwią lub odkrztuszamy gęstą, żółtozieloną plwocinę.
W takich przypadkach zwykle zleca się pacjentowi wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Pobiera się również plwocinę do badania. Nieraz konieczne jest wykonanie zdjęć warstwowych płuc, testów czynnościowych oraz bronchoskopii.
Wiele leków stosowanych w łagodzeniu kaszlu może wchodzić w interakcje ze środkami stosowanymi przy nadciśnieniu, chorobach serca i innych chorobach przewlekłych. Osoby cierpiące na takie schorzenia powinny skontaktować się z lekarzem przed zażyciem preparatów na kaszel.
Wedle medycyny ludowej niezastąpionym lekiem na kaszel jest syrop z cebuli. Sporą główkę cebuli kroimy na cienkie plasterki lub w kostkę. Wkładamy do słoiczka i zasypujemy dwoma-trzema łyżkami cukru. Odstawiamy na godzinę. Pijemy wytworzony syrop po łyżce stołowej trzy razy dziennie.