Zwykły kaszel czy astma?

Nie wszystkie dzieci, które świszczą przy wydechu, mają astmę! Przyczyną świstu i suchego kaszlu mogą być np. infekcje lub wady w budowie układu oddechowego.

Astmę wywołać mogą alergeny (np. pyłki, drobiny kurzu, sierść zwierząt, białko mleka krowiego, orzechy, czekolada, cytrusy), ale choroba miewa też podłoże niealergiczne. Dotyczyć może dzieci cierpiących na nawracające infekcje dróg oddechowych.

Czułe oskrzela

Charakterystycznym objawem astmy są duszności. Wdychane powietrze dosta-je się do płuc przez oskrzela i oskrzeliki (setki malutkich kanalików). Gdy proces ten jest zaburzony, kanaliki się kurczą, powodując trudności w oddychaniu. Podczas napadów duszności (zdarzają się głównie w nocy) dziecko kaszle, oddycha z wysiłkiem, a przy wydechu słychać charakterystyczny świst. Atak wiąże się z niedotlenieniem, co wywołuje niepokój i rozdrażnienie, a jeśli atak jest ciężki, dziecko poci się, sinieje. Na szczęście u większości dzieci astma ma przebieg łagodny, ataki pojawiają się sporadycznie, głównie podczas infekcji czy zmiany klimatu.

Nie bój się sterydów

Do niedawna leczenie astmy polegało na przynoszeniu ulgi choremu w czasie ataku duszności. Obecnie terapia ma na celu przede wszystkim niedopuszczanie do pojawienia się ataków. To oznacza konieczność profilaktycznego przyjmowania leków - także wówczas, gdy dziecko nie ma objawów choroby. A to bywa trudne dla rodziców - gdy nie ma ataków, wydaje się, że dziecko jest zdrowe, po co zatem faszerować je chemią. Wątpliwości rodziców zwiększa fakt, że lekami stosowanymi w astmie są sterydy wziewne. Warto jednak wiedzieć, że nie mają one nic wspólnego ze szkodliwymi sterydami anabolizującymi, zażywanymi przez kulturystów. Leki mają zbawienny wpływ - nie tylko nie dopuszczają do ataków duszności, ale także zapobiegają nieodwracalnym zmianom, jakie mogą wystąpić w układzie oddechowym, gdy astma nie jest leczona.

Alergeny precz

W astmie ważne jest unikanie tego, co może wywołać reakcję uczuleniową. Warto zatem: zrezygnować z zasłon, wykładzin i dywanów, bo gromadzą kurz; nie palić w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko; nie używać pachnących proszków do prania, płynów do płukania, oszczędnie stosować perfumy; zrezygnować z nawilżaczy powietrza, gdyż mogą rozwinąć się w nich szkodliwe grzyby; nie brać pod swój dach zwierząt, bo atak duszności może wywołać sierść kota czy chomika.

Można normalnie żyć

Niektóre dzieci wyrastają z astmy w okresie dojrzewania, ale większości towarzyszy ona przez całe życie. To prawda, że dziecko raczej nie powinno się nastawiać na sporty wyczynowe, ale pływanie, jazda na nartach czy gimnastyka to z pewnością coś dla niego. Ważne, żeby przekazując dziecku wiedzę o ograniczeniach, jakie stawia choroba, nie wpędzać go w poczucie niższej wartości. No i sprawić, by codzienne zażywanie leków stało się naturalne i oczywiste jak mycie zębów.

Jak wykryć chorobę

Konieczne są takie badania, jak: spirometria (badanie czynności płuc), testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi, ogólne badanie IgE oraz stężenia swoistych przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom (badanie krwi), RTG płuc i zatok nosowych.

Zobacz wideo

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: