Uratuj życie!

Podstawowe zabiegi ratujące życie powinien znać każdy, bo wszyscy bywamy świadka-mi nagłych zachorowań i wypadków. Od tego, czy będziemy wiedzieli, jak udzielić pierwszej pomocy, często zależy czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Nawet wykonując proste czynności, możemy się zranić lub złamać kość. Takie urazy mogą zagrażać życiu - zwłaszcza gdy doszło do uszkodzenia tętnicy lub żyły albo do otwartego złamania, gdy kość przebija skórę. Wtedy traci się sporo krwi i może dojść do wstrząsu po - krwotocznego.

Jak rozpoznać krwawienie żylne

Krew żylna jest ciemnoczerwona, bo zawiera mało tlenu. Ciśnienie krwi w żyłach jest niższe niż w tętnicach i wydawać by się mogło, że wypływający z rany strumień będzie wąski i niezbyt wartki. Jednak ściany żył mogą się sporo rozszerzać, dlatego krew może płynąć szybko i w dużych ilościach.

Jak rozpoznać krwawienie tętnicze

W tym przypadku krew jest jaskrawoczerwona, bowiem zawiera dużo tlenu. Pod wpływem ciśnienia wytwarzanego przez pracujące serce wytryskuje z rany w rytm jego bicia (strumień pulsuje). Jeśli doszło do uszkodzenia dużej tętnicy - strumień krwi może tryskać nawet na wysokość kilkudziesięciu centymetrów! Wiąże się to z bardzo szybką utratą dużej ilości krwi, czego konsekwencją może być nawet zgon.

Co powinien zrobić udzielający pomocy:

Trzeba ocenić stan poszkodowanego. Jeśli traci dużo krwi, wtedy blednie, poci się, ma przyspieszone tętno, spada mu ciśnienie krwi i coraz gorzej się czuje. Może mieć zaburzenia świadomości.: Należy jak najszybciej wezwać fachową pomoc medyczną.: Czekając na przybycie lekarza czy ratownika, musimy zahamować upływ krwi, zabezpieczyć ranę przed zakażeniem, a w przypadku złamania - unieruchomić kończynę.

Zanim rozpoczniesz reanimację, wezwij fachową pomoc

999 - pogotowie ratunkowe

112 - telefon alarmowy telefonii komórkowej

Tamowanie krwotoku żylnego

Zdejmujemy lub przecinamy ubranie, które utrudnia dostęp do rany. Kładziemy na ranę sterylną gazę i uciskamy przez nią ranę dość mocno przez 10 minut, by utworzył się skrzep krwi. Bandażujemy miejsce zranienia. Gdy z rany wystaje jakiś przedmiot - np. kawałek szkła - nie wyjmujemy go, lecz stabilizujemy, umieszczając po obu jego stronach np. zrolowany bandaż, czyste chusteczki. Bandażujemy ranę razem z wystającym przedmiotem.

Tamowanie krwotoku tętniczego

Jeśli nie pomaga postępowanie takie jak przy krwotoku żylnym - uciskamy dłońmi tętnicę na odcinku między sercem a raną. Na ręce jest to punkt na wewnętrznej stronie górnej części ramienia (bliżej pachy), a na nodze to miejsce pośrodku pachwiny. Uciskamy nie dłużej niż 10 mi-nut. Gdy takie postępowanie nie pomaga, krwotok jest duży i fachowa pomoc szybko nie dotrze - ostatecznie używamy opaski uciskowej, np. paska od spodni. Opaskę zakłada się tylko na udzie lub ramieniu, kilka centymetrów powyżej rany. Co kilka, kilkanaście minut trzeba ją na trochę poluzować.

Więcej o: