Gdy masz wrażliwą cerę...

...to wiesz, jak mało trzeba, żeby nagle zaczęła piec, swędzieć, by pojawiły się zaczerwienienia. Jak o nią dbać, by nie sprawiała kłopotów?

Nadwrażliwa skóra źle znosi chlorowaną wodę, wahania temperatury, promienie UV, szkodzą jej gorące napoje, alkohol, stres. Jej pielęgnacja jest kosztowna - kosmetyki stworzone przez dermatologów i farmaceutów muszą być wysokiej jakości, bez konserwantów, substancji zapachowych. Produkuje się je na bazie wód termalnych (np. Vichy, Avene, Iwonicz). Bezpieczne są też preparaty dla alergików i dla dzieci.

Często odświeżaj

Najlepiej wodą mineralną w sprayu (pamiętaj, by po chwili skórę osuszyć). Ponadto należy skórę nawilżać "od wewnątrz". Przy obiedzie wypijaj szklankę wody lub soku owocowego. Wodę popijaj po trochu w ciągu dnia, tak by razem uzbierało się przynajmniej 1,5 litra.

Łagodnie pielęgnuj

Zrezygnuj z wody z kranu do mycia twarzy, gdyż zawiera ona chlor i wapń, które podrażniają i wysuszają skórę. Myj twarz wodą przegotowaną, a jeszcze lepiej odśwież ją wodą termalną w sprayu, umyj delikatnym mydłem "bez mydła" lub oczyść specjalnym delikatnym zmywaczem. Nie wycieraj jej ręcznikiem, lecz osuszaj skórę, przykładając do buzi chusteczkę higieniczną lub delikatny lniany ręcznik.

Rób delikatny makijaż

Wypróbuj kosmetyki dla alergików. Są łagodne, nie zawierają konserwantów ani substancji zapachowych. Twój makijaż nie tylko podkreśli urodę, ale i ochroni skórę przed czynnikami drażniącymi, np. słońcem.

pomadka do ust Novalip (La Roche-Posay - 65 zł).

Starannie dobieraj krem

Gdy jest zimno i wietrznie - zdecyduj się na ochronny, gdy aura sprzyja - na nawilżający. Kremu nie wcieraj w skórę, lecz delikatnie wklepuj. Unikaj silnych preparatów, np. z retinolem. Bezpiecznie możesz stosować kremy z ceramidami, kwasem hialuronowym, panthenolem.

Zmywaj make-up

Najlepiej od razu po powrocie do do-mu. Twoja wrażliwa skóra po całym dniu domaga się ukojenia. Pewnie czujesz, jak bardzo jest ściągnięta, a oczy szczypią. Używaj bardzo delikatnych kosmetyków zmywających oraz płynów do demakijażu oczu.

Więcej o: